U stawa o cukrze do nowelizacji

Katarzyna Kozińska, PAP
23-11-2001, 00:00

Minister skarbu zdecydował się wystąpić o nowelizację ustawy cukrowej, aby umożliwić powołanie Krajowej Spółki Cukrowej popularnie zwanej Polskim Cukrem. Piotr Czyżewski, wiceminister skarbu, powiedział, że resort chce tak zmienić przepisy, by Polski Cukier mógł objąć akcje tylko podmiotów w 100 proc. kontrolowanych przez Skarb Państwa. Obecny zapis obliguje ministra skarbu do przekazania wszystkich akcji Skarbu Państwa w cukrowniach. W przypadku kilku firm, w których rozpoczęto prywatyzację, toczą się jednak spory prawne. Do ich rozstrzygnięcia MSP nie może rozpocząć tworzenia Polskiego Cukru.

Największy spór toczy się o 16 cukrowni ze Śląskiej Spółki Cukrowej, które chce przejąć Saint Louis Sucre. Dokończenia prywatyzacji trzech cukrowni domaga się też Nordzucker.

Bez cukrowni, o które upominają się zagraniczni inwestorzy, do Polskiego Cukru weszłyby akcje 23 firm. Spółka objęłaby kontrolę nad trzecią częścią rynku cukru w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / U stawa o cukrze do nowelizacji