Uber wirtualizuje podatki

opublikowano: 01-12-2020, 14:38

Polska spółka Elzab opracowała we współpracy z Uberem wirtualne kasy dla branży przewozowej. Wczoraj ruszyły testy nowego rozwiązania.

Przepisy znowelizowanej Ustawy o transporcie drogowym (tzw. lex Uber) zmieniły zasady zarówno dla pośredników w transporcie, jak też przewoźników. Pierwsi muszą odprowadzać podatek CIT i VAT od usług pośrednictwa, a kierowcy jeżdżący na popularnych aplikacjach będą mogli rozliczać opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej połączonej z kasą wirtualną.

Kilkakrotnie przedłużany okres przejściowy wejścia w życie lex Uber kończy się 1 stycznia 2021 r.

Tymczasem dostawcy rozwiązań fiskalnych od miesięcy pracują nad odpowiednim rozwiązaniem dla branży transportowej. Uber rozpoczyna właśnie testy prototypowej kasy wirtualnej, która umożliwi rozliczanie przejazdów za pomocą aplikacji na nowych warunkach. Do stworzenia rozwiązania Uber wybrał polską firmę Elzab, która wprowadzała w polskie realia kasy fiskalne. Prace konsultowane są  z resortem finansów oraz Głównym Urzędem Miar, który certyfikuje rozwiązania.

- Projekt kasy wirtualnej dla przewoźników to innowacyjne rozwiązanie nie tylko w skali kraju, ale także na tle innych państw w Europie. Ponieważ na rozwiązanie e-fiskalizacyjne czeka cała branża przewozowa, zdawaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest to, by było ono nie tylko niezawodne, bezpieczne i dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, ale przede wszystkim spełniało wymogi określone w ustawie oraz zabezpieczało interes skarbu państwa - mówi Jan Siwy, dyrektor Działu Badawczo Rozwojowego w Elzabie.

Uber jako pierwsza na rynku platforma do zamawiania przejazdów rozpoczęła testy prototypowego rozwiązania kasy wirtualnej. Pierwsze urządzenia wykorzystywane w testach już trafiły do wybranych partnerów. W fazie pilotażowej kursy wykonane przez przewoźników z wykorzystaniem aplikacji Ubera zostaną przekazane do prototypowej kasy wirtualnej, co umożliwi partnerom automatyczne wystawienie testowego paragonu w postaci elektronicznej, który zostanie dostarczony m.in. do testowego systemu resortu finansów. Etap pilotażowy ma zagwarantować sprawne i skuteczne wdrożenie w fazie docelowej, kiedy prototypowe rozwiązanie zostanie dostosowane do wszystkich wymogów wynikających z certyfikacji kasy wirtualnej. Uber i Elzab spodziewają się zakończenia procesu certyfikacji rozwiązania w najbliższych tygodniach.

- Wraz z uruchomieniem programu pilotażowego jesteśmy bliżej zapewnienia rozwiązania e-fiskalizacyjnego. Zdajemy sobie sprawę, że e-fiskalizacja rynku przewozów to skomplikowany proces i tak jak cała branża będziemy wspierać partnerów, by przeszli go możliwie najsprawniej - mówi Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający Uber Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane