Ubezpieczenia należności dla MSP

Jacek Krzemień, zastępca dyrektora handlowego ds. ubezpieczeń należności w Coface
opublikowano: 01-03-2018, 22:00

Małe i średnie przedsiębiorstwa są jedną z głównych sił napędowych polskiej gospodarki, generują bowiem około 50 proc. PKB w Polsce — i udział ten systematycznie rośnie.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są jedną z głównych sił napędowych polskiej gospodarki, generują bowiem około 50 proc. PKB w Polsce — i udział ten systematycznie rośnie. W ostatnich latach w naszym kraju dokonała się ewolucja ofert ubezpieczeniowych dla firm z tego sektora. Zarządzanie ryzykiem przez jego przeniesienie na ubezpieczyciela jest szczególnie ważne dla MSP, które są bardziej niż duże firmy narażone na zagrożenia wynikające m.in. z wahań koniunktury gospodarczej, spadków popytu w okresach jej spowolnienia i zwiększonej konkurencji.

Na rynku mamy usługi zmodyfikowane specjalnie pod kątem wymagań firm MSP. Produkty te są atrakcyjne od strony finansowej i przez to dostępne nawet dla najmniejszych firm, które dopiero zaczynają działalność. Charakterystyczne cechy takiego ubezpieczenia to uproszczony sposób zawierania umowy i administrowania polisą oraz łatwość w uzyskiwaniu ochrony ubezpieczeniowej. Przedsiębiorcy mogą wybierać różne opcje i samodzielnie decydować o wielu parametrach umowy. Bardzo pomocny w bieżącej obsłudze polisy przez klienta jest także system szybkiego, automatycznego przyznawania limitów kredytowych do określonej w umowie wartości.

Zarządzanie ryzykiem przez jego przeniesienie na ubezpieczyciela jest szczególnie ważne dla MSP, które są bardziej niż duże firmy narażone na zagrożenia wynikające m.in. z wahań koniunktury gospodarczej, spadków popytu w okresach jej spowolnienia i zwiększonej konkurencji.

Obecnie otoczenie makroekonomiczne sprzyja biznesowi w Polsce — widać to po wzroście przychodów firm, a w wielu przypadkach również osiąganych przez nie zysków. Ale z analizy Coface wynika, że w 2017 r. upadłość ogłosiło aż 537 firm (w 2016 r. było ich 530), natomiast 348 przedsiębiorstw zostało objętych restrukturyzacją, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Ponadto wyniki badania płatności przeprowadzonego przez Coface pod koniec 2017 r. wskazują, że opóźnienia w płatnościach dotykają większości polskich przedsiębiorstw.

Ubezpieczenie należności zmniejsza ryzyko handlowe, stanowi zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi nagłymi stratami, jakie mogą powstać w wyniku braku lub przewlekłej zwłoki w płatności ze strony kontrahentów, nabywców towarów lub usług. W efekcie mogą spowodować spore kłopoty finansowe, a nawet doprowadzić firmy do upadłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Krzemień, zastępca dyrektora handlowego ds. ubezpieczeń należności w Coface

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ubezpieczenia należności dla MSP