Ubezpieczenie chroni narciarza i jego sprzęt

Łukasz Świerżewski
22-12-2000, 00:00

Ubezpieczenie chroni narciarza i jego sprzęt

Wyjazd na narty to dość ryzykowne przedsięwzięcie. Można doznać uszczerbku na zdrowiu, stracić bagaż i sprzęt lub zrobić komuś krzywdę w przypadku kolizji na stoku. Na wypadek większości z tych zdarzeń można się jednak ubezpieczyć.

Podstawowym produktem proponowanym narciarzom przez ubezpieczycieli jest polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. W przypadku wypoczynku w kraju wykupuje się tylko polisę NNW, koszty leczenia rozliczane są w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki polisie NNW klient otrzymuje zwrot kosztów rehabilitacji oraz niezdolności do pracy i nauki.

Znacznie większe znaczenie ma ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Dzięki niemu narciarz nie musi płacić z własnej kieszeni za leczenie lub pobyt w szpitalu, jeżeli zdarzy mu się wypadek za granicą. Co więcej ubezpieczenie to obejmuje zwrot kosztów nawet w przypadku zwykłej choroby nie związanej z uprawianiem sportu.

Dodatkowym zabezpieczeniem w razie wypadku jest ubezpieczenie kosztów ratownictwa. Adresowane jest jednak tylko do osób szukających mocnych wrażeń, jeżdżących poza trasami lub organizujących wyprawy narciarskie.W takiej sytuacji zwykła polisa zapewniająca zwrot kosztów leczenia za granicą to za mało. Standardowe ubezpieczenie w pełni natomiast wystarcza w przypadku transportu z ogólnodostępnego miejsca (np. z trasy narciarskiej) do szpitala.

Tylko w przechowalni

Poza własnym zdrowiem narciarz może ubezpieczyć swój bagaż i sprzęt narciarski. Majątkowa polisa na wypadek kradzieży lub utraty i zniszczenia sprzętu obejmuje jednak tylko ściśle określone przypadki. Odszkodowanie dostanie klient, któremu ukradziono narty z przechowalni, pomieszczeń hotelowych lub samochodu zaparkowanego na parkingu strzeżonym. Dodatkowo musi mieć on poświadczenie tej kradzieży, czyli w praktyce policyjny protokół. Atutem tego ubezpieczenia jest to, że klient dostaje odszkodowanie w razie zniszczenia lub utraty nart podczas wypadku.

Niestety majątkowe ubezpieczenie sprzętu ma bardzo niską sumę gwarancyjną. W standardowej polisie wynosi ona zaledwie 500-600 zł, podczas gdy cena sprzętu przekracza zwykle grubo 1 tys. zł. Osoby, które chcą ubezpieczyć narty do pełnej ich wartości, powinny mieć świadomość, że w takim przypadku wysokość składki gwałtownie wzrasta.

Od odpowiedzialności

Ubezpieczeniem coraz częściej kupowanym przez narciarzy, szczególnie tych, którzy wyjeżdżają za granicę, jest polisa odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ona szkody wyrządzone przez narciarza na mieniu lub zdrowiu innej osoby. Najczęściej jest to spowodowane zderzeniem na coraz bardziej zatłoczonych trasach. Łatwo wtedy złamać komuś nogę lub zniszczyć jego sprzęt. Tymczasem świadomość swoich praw wśród współużytkowników tras narciarskich wzrasta i zwykle domagają się oni w takiej sytuacji odszkodowania. Polisa OC zabezpiecza przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia.

Majątkowe niepopularne

Ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia za granicą oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Dla narciarzy i innych sportowców stosują one zwykle zwyżki. Specjalistyczną ofertę ma tylko kilka spółek m.in: Warta, Hestia i Gerling.

Zdaniem Joanny Złomaniec, agenta ubezpieczeniowego, narciarze najczęściej wykupują polisę NNW i koszty leczenia za granicą. Ci bardziej świadomi zagrożeń na stoku, chętnie korzystają też z ubezpieczenia OC. Cena takiego pakietu na dziesięciodniowy wyjazd to około 150 zł.

Ze względu na wąski zakres i konieczność wypełniania szczegółowych dokumentów narciarze rezygnują zwykle z ubezpieczenia majątkowego bagażu i sprzętu. Rzadko zdarzają się też wyczynowcy zdecydowani na zakup polisy kosztów ratownictwa.

Łukasz Świerżewski

l.swierzewski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ubezpieczenie chroni narciarza i jego sprzęt