Czytasz dzięki

Ubezpieczenie wspólników pozwoli zachować płynność

SW
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

KOMENTARZ

Ubezpieczenie wspólników jest podstawowym elementem Planu Sukcesji w spółkach prawa handlowego. Jeżeli jest poprawnie skonstruowane — zapewnia kapitał niezbędny do przeprowadzenia wymaganych prawem spłat oraz pokrycia zobowiązań podatkowych, bez narażania firmy na utratę płynności czy konieczności poszukiwania finansowania zewnętrznego w sytuacji śmierci jednego z właścicieli.

Nie można go skonstruować w oderwaniu od realiów prawnych, powinno być też dostosowane do planów wspólników i ich rodzin obejmujących dłuższy horyzont czasowy. Umiejętne wykorzystanie polis na życie (inwestycyjnych lub ochronnych) umożliwia wyłączenie określonych środków finansowych poza masę spadkową, a co za tym idzie poza podstawę do obliczenia zachowku, a także przekazanie środków wybranej osobie bez jakiegokolwiekniemal obciążenia podatkowego.

Ważne jest, aby we właściwy sposób połączyć w jedną całość elementy prawne, takie jak właściwie do braną formę prawną, testamenty dla wszystkich wspólników, polisy na życie uwzględniające sumy niezbędne do sfinansowania spłat oraz podatków, o ile w danej sytuacji są wymagane.

Łukasz Martyniec

prawnik, prezes zarządu Wealth Management

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane