Ubezpieczeniowe przetasowania z przejęciami w tle

opublikowano: 29-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany kadrowe w branży w 2022 r. to głównie efekt dwóch dużych fuzji, ale też przekazania sterów przez człowieka, który tworzył rynek od podstaw.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak dwie duże fuzje w branży ubezpieczeniowej namieszały w zarządach spółek i wśród najwyższej kadry zarządzającej
  • kto z bankowości trafił do ubezpieczeń
  • dlaczego rezygnacja jednego z prezesów dużego gracza rynkowego to koniec epoki w branży

Bywa tak, że prezesi żegnają się z firmą dopiero, gdy decydują się na zakończenie kariery. Tak właśnie było w przypadku Piotra Marii Śliwickiego, który po 31 latach kierowania Ergo Hestią we wrześniu ogłosił, że kończy pracę dla sopockiego ubezpieczyciela. Piotr Maria Śliwicki stworzył firmę od początku. Pod jego kierownictwem Ergo Hestia, jako spółka zależna Grupy Ergo, stała się najsilniejszym, po rynku niemieckim, kontrybutorem zysków w Ergo.

W styczniu 2023 r. stery przejmie Artur Borowiński - od ponad 20 lat związany z niemiecką grupą VIG, od 2014 r. jako prezes Compensy i Compensy Życie. Ostatni kwartał 2022 r. spędził na przejmowaniu obowiązków od prezesa, który branży ubezpieczeniowej poświecił całe życie zawodowe.

Pół roku przed ogłoszeniem zamiaru odejścia prezesa sopockiego ubezpieczyciela o rezygnacji ze stanowiska wiceprezesa poinformował Grzegorz Szatkowski, który był związany z Hestią od początku jej działalności i odpowiadał za obszary finansów i organizacji. Z kolei z końcem roku z firmą pożegna się Justyna Wajs, szefowa sprzedaży i technologii.

Zmiany w Ergo Hestii zaowocowały nowymi nominacjami w grupie VIG. Miejsce Artura Borowińskiego w Compensie zajęła Anna Włodarczyk-Moczkowska, była prezeska Wienera (również z grupy VIG). Firmie szefowała 10 lat. Jej następcą został Adam Dwulecki, odpowiedzialny za ubezpieczenia korporacyjne, który z firmą związany jest od 10 lat.

Pofuzyjne roszady

Przejęcie Avivy przez Allianz w 2021 r. spowodowało kolejne zmiany kadrowe (po rezygnacji w listopadzie prezesa Adama Uszpolewicza). Jolanta Karny, dotychczasowa wiceprezes Avivy odpowiedzialna za sprzedaż i marketing, która zastąpiła na stanowisku prezesa Adama Uszpolewicza, w maju ogłosiła rezygnację. Allianz planował wcześniej, że będzie ona szefową połączonych spółek życiowych, ale w lipcu grupa poinformowała, że funkcję prezesa TUiR Allianz Polska oraz TU Allianz Życie Polska od września powierzy Matthiasowi Baltinowi. Tak też się stało. Członkiem zarządu odpowiedzialnym za zarządzanie ryzykiem w TU Allianz Życie został Vojtěch Pivný. Latem do zarządu Allianza dołączyła także Monika Leżyńska, wcześniej związana m.in. z AXA i Uniqą. Powierzono jej obszar oceny ryzyka oraz zarządzanie produktami w ubezpieczeniach majątkowych.

Uniqa to kolejna firma ubezpieczeniowa, w której zmiany kadrowe były pochodną fuzji. Połączenie z AXA zostało sfinalizowane w kwietniu 2021 r. Niespełna rok później, w marcu 2022 r., ze stanowiska ustąpił wiceprezes Jarosław Matusiewicz, który do 2021 r. zasiadał w fotelu prezesa, a z grupą Uniqa związany był od 16 lat. Po połączeniu z AXA przez kilka miesięcy pozostał w zarządzie (w którym od 2021 r. stery trzyma Marcin Nedwidek - były członek zarządu AXA), by zgodnie z dobrymi praktykami rynkowymi dokończyć przekazywanie zadań. Wiosną do Uniqa dołączył dobry znajomy Jarosława Matusiewicza z czasów, gdy rozwijał karierę w PZU. To Tomasz Tarkowski, doskonale znany i ceniony na rynku specjalista od likwidacji szkód, który przez 20 lat pracował dla największego polskiego ubezpieczyciela.

Z bankowym zapleczem

Przetasowania kadrowe nastąpiły także w spółkach Europy Ubezpieczenia. Z początkiem czerwca na czele TU Europa i TUnŻ Europa stanął Artur Maliszewski. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w sektorze ubezpieczeniowym (w 2021 r. rozstał się z grupą AXA w Polsce, na czele której stał cztery lata), jak i bankowym – jako wiceprezes Aliora i Raiffeisena. Był także prezesem Nordea PTE. Dotychczas pełniący obowiązki prezesa Marat Nevretdinov pozostał w zarządach obu spółek Europy na stanowisku wiceprezesa. Jednocześnie będzie odpowiedzialny za rozwój nowego międzynarodowego biznesu. W marcu do top managementu obu spółek towarzystwa dołączył Grzegorz Pawlicki, który przez 12 lat był związany z PKO BP, a w nowym miejscu odpowiada za obszar IT i operacji, oraz Krzysztof Morawski – wcześniej występujący w barwach Prudentiala. W Europie rozkręca sprzedaż w kanale affinity i bancassurance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane