Karuzela kadrowa nie zwalniała tempa

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W mijającym roku kadrowa karuzela wirowała jak szalona. Jednych menedżerów doceniały zagraniczne centrale, innych nie doceniały krajowe, a jeszcze inni szukali nowego wyzwania.

Roszady w platformach handlowych

Agnieszka Kozłowska spędziła w Allegro 8 lat, uczestniczyła w tym czasie we wszystkich najważniejszych projektach, postanowiła jednak zamknąć ten rozdział. Miała w głowie pomysł na własny biznes, ale przyjęła ofertę Modivo. Od stycznia koordynuje rozwój uruchomionego pod koniec roku modowego marketplace’u. Co ciekawe, znów współpracuje z Damianem Zapłatą — od ponad roku jest on prezesem Modivo, a przedtem zasiadał w zarządzie Allegro.

W lutym natomiast z Allegro odeszła Izabela Jarosz – wieloletnia szefowa HR, przez lata pełniła podobną funkcję w Allianzu. Jej obecnym pracodawcą jest Miinto. To wywodząca się z Danii platforma z luksusową modą, działająca na kilkunastu europejskich rynkach.

Czas na start-upy

Paweł Fornalski to przedstawiciel pierwszej generacji polskich przedsiębiorców z branży technologicznej. Przez 22 lata kierował założoną z Sebastianem Mulińskim firmą IAI, oferującą oprogramowanie do tworzenia i prowadzenia e-sklepów IdoSell, a teraz zajmuje się m.in. bezpośrednim inwestowaniem w start-upy. W IAI przeszedł w marcu do rady nadzorczej, a na fotelu prezesa zastąpił go Jarosław Mikos, który w latach 2017-22 kierował Polskimi ePłatnościami.

Wiosenne porządki w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Piotr Nowak, powołany w październiku 2021 r. na stanowisko ministra rozwoju i technologii, dla którego porzucił posadę doradcy szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, został w marcu zdymisjonowany. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że „wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy”. Propozycję objęcia resortu gospodarki dostał od Jacka Sasina w imieniu szefostwa partii. Stanowisko ministra rozwoju i technologii krótko było nieobsadzone. Dwa tygodnie po odwołaniu Piotra Nowaka, w kwietniu, powołano Waldemara Budę, który od 2019 r. był wiceministrem inwestycji i rozwoju, a w 2015 r. zdobył mandat poselski z listy PiS. W kwietniu Piotr Nowak odnalazł się w zarządzie PZU.

Zmiana garniturów

Karuzela kadrowa w VRG kręciła się długo. Rada nadzorcza (RN), na czele której stoi Mateusz Kolański, odwołała z funkcji prezesa Andrzeja Jaworskiego – bez wskazania przyczyny – we wrześniu 2021 r. Nowego szefa miała wybrać po trzech miesiącach, ale nastąpiło to dopiero w lutym 2022 r. Został nim Janusz Płocica, który karierę zaczynał w latach 90. w Procter&Gamble, a lata 1999-2002 spędził w zarządzie Vistuli. Następnie kierował Rekopolem (recykling opakowań), Zelmerem (małe AGD) i giełdową firmą diagnostyczną PZ Cormay.

W międzyczasie z rolą wiceprezesa VRG pożegnał się związany z firmą przez dekadę Radosław Jakociuk, a wiceprezeską została Marta Fryzowska – była dyrektor kolekcji w LPP. Natomiast w lipcu na stanowisko wiceprezesa rada powołała Łukasza Bernackiego, prezesa W.Kruka (jedna z marek grupy). W zarządzie utrzymał się tylko Michał Zimnicki.

Kontrola nad kontrolerami

Konflikt kontrolerów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z zarządem zakończył się wynikiem 1:0 dla związkowców. Głową zapłacił Janusz Janiszewski, p.o. prezesa agencji, architekt nowego sposobu wynagradzania kontrolerów, którego nie zgodzili się przyjąć. Szefem agencji została Anita Oleksiak, zaufana urzędniczka ministra transportu.

Roszada pod ziemią

Zygmunt Dobrowolski objął stanowisko prezesa Kopalni Soli Bochnia. To najstarsza kopalni tego surowca w Polsce, która eksploatowała jego złoża od roku... 1251 do 1990. Obecnie jest atrakcją turystyczną - od 2013 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO - oraz obiektem leczniczym.

Awanse w SSP

Hubert Grzegorczyk objął stery państwowego przedsiębiorstwa Elewarr, które zajmuje się magazynowaniem zbóż i innych produktów rolnych raz handlem nimi. Zastąpił Daniela Alaina Koronę.

Jan Szwedo został nowym prezesem i dyrektorem generalnym Huty Stalowa Wola, która należy do kontrolowanej przez rząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej rezygnację z funkcji szefa spółki złożył Bartłomiej Zając.

Kadrowe wzmocnienia Medicoveru

Justyna Gościńska kieruje od września fitnessowym biznesem grupy medycznej, która po ostatniej, grudniowej akwizycji – trzeciej w tym roku – ma już 124 kluby. Wcześniej menedżerka była szefową Go Sportu Polska. Sieć mająca w naszym kraju 25 sklepów i działalność internetową znalazła się na ogłoszonej w kwietniu przez MSWiA liście sankcyjnej w związku z pośrednim kontrolowaniem przez trzech Rosjan. Pieniądze firmy zostały zamrożone, a partnerzy wypowiedzieli umowy – w efekcie sklepy zostały zamknięte, a obecnie trwa proces sprzedaży majątku.

Kadrowy transfer Medicover przeprowadził też w lipcu. Na nowo utworzone stanowisko regionalnego szefa IT usług zdrowotnych powołał Łukasza Krausego. W latach 2012-17 był on dyrektorem IT w Tauronie, a następnie w Polpharmie – największej firmie farmaceutycznej z rodzimym kapitałem. W Medicoverze będzie odpowiadał za cyfryzację we wszystkich ośmiu krajach: Polsce, Indiach, Rumunii, na Węgrzech, w Ukrainie, Szwecji, Norwegii, Danii i Niemczech.

Z TVP do Banku Światowego

Na początku września Rada Mediów Narodowych (RMN) zupełnie niespodziewanie - a nawet przez zaskoczenie - odwołała ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Uzasadnienia nie podała, a główny bohater – w swoim stylu – napisał, że decyzja zapadła „w porozumieniu” z nim i podjęło ją jego „środowisko polityczne”. Żaden z trójki polityków PiS, którzy stanowią większość w RMN, nie skomentował jednak publicznie odwołania szefa TVP. Przypomnijmy, że Jacek Kurski szefował państwowej telewizji dwukrotnie: w latach 2016-20 i 2020-22. Jego następcą został dotychczasowy wiceprezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Przez jakiś czas mówiło się, że eksprezes obejmie stanowisko ministerialne (najczęściej wymieniano w tym kontekście resort cyfryzacji), ostatecznie jednak do tego nie doszło. W grudniu o Jacku Kurskim znowu zrobiło się głośno, bo – dzięki decyzji prezesa NBP Adama Glapińskiego - trafił do Banku Światowego. Konkretnie zaś do szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Waszyngtonie na stanowisko alternate executive director. I znowu Jacek Kurski – jak ma w zwyczaju – skomentował sprawę pisząc „podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę”. Zupełnie inaczej do tego awansu odnoszą się komentatorzy, bankowcy i oczywiście politycy opozycji. W ich opinii Jacek Kurski nie ma odpowiednich kwalifikacji na takie stanowisko.

Nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co będzie robił (…) Na pewno będzie się nudził, bo niczego nie będzie rozumiał – stwierdził Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Polski e-handel wzorem dla Zachodu

SIG, dystrybutor materiałów budowlanych wyceniany na londyńskiej giełdzie na (w przeliczeniu) prawie 2 mld zł, dostrzegł polski talent. Awansował w październiku Bartosza Pilcha, dyrektora ds. e-commerce i marketingu SIG w Polsce, na szefa sprzedaży omnikanałowej w całej grupie działającej w siedmiu krajach. To efekt świetnych wyników platformy handlowej dla firm polskiego oddziału oraz szybko rosnącej efektywności jego handlowców.

– Okazało się, że osiągnięcie podobnych wskaźników efektywności w pozostałych krajach przyniosłoby grupie dodatkowe zyski liczone w milionach funtów – powiedział „PB” Bartosz Pilch.

Dominika Kowalczyk została prezeską kontrolowanego przez znanego inwestora giełdowego Romana Karkosika Skotanu, który pod koniec 2022 r. zmienił nazwę na onesano. Wcześniej giełdowej spółce szefował Jacek Kostrzewa.

Wymiana modowych gigantów

Obowiązki Adama Marciniaka, który zrezygnował z funkcji wiceprezesa CCC ds. technologii i digitalizacji, by pokierować Velobankiem, przejął w październiku Arkadiusz Ruciński. Dołączył do CCC w styczniu 2022 r., a wcześniej prawie 17 lat spędził w największej w Polsce firmie odzieżowej, czyli LPP – ostatnio był dyrektorem sprzedaży omnikanałowej.

Modowi giganci wymienili się menedżerami. W czerwcu to LPP ściągnęło na stanowisko dyrektora cyfryzacji Mikołaja Wezdeckiego. W latach 2013-19 był on dyrektorem ds. e-commerce w RTV Euro AGD, a łącznie spędził w tej firmie prawie 13 lat. Następnie objął tę samą funkcję w Eobuwiu (dziś Modivo), a w lipcu 2021 r. został dodatkowo członkiem zarządu spółki kontrolowanej przez CCC.

Zmiana warty w Mlekpolu

Tadeusz Mroczkowski został wybrany na nowego szefa Mlekpolu, jednaj z największych polskich spółdzielni mleczarskich, posiadacza m.in. marek Łaciate i Milko. Obejmie stanowisko 1 stycznia 2023 r. Wcześniej firmą kierował Edmund Borawski, który był związany z Mlekpolem przez ponad 40 lat.

Roszady w PwC...

Firma doradcza ogłosiła zmiany, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 r. Adam Krasoń, szef PwC w Polsce, został wybrany przez ponad 260 partnerów spółki w Europie Środkowo-Wschodniej na nowego prezesa. Zastępując Nicka Kósa, pokieruje regionem, w którym w 27 krajach PwC zatrudnia 11 tys. osób. Następcą Adama Krasonia zostanie Michał Mastalerz, od trzech i pół roku członek zarządu ds. rynku i klientów w PwC Polska.

...i nie tylko

Artur Więznowski został prezesem Elektrotimu w miejsce Ariusza Bobera, który złożył rezygnację.

Conor Pierce został prezesem Samsung Electronics Polska (wcześniej odpowiadał w tym koncernie za rynki Wielkiej Brytanii i Irlandii). Zastąpił Suh Kyung Wooka, który w Polsce szefował firmie przez prawie dwa lata.

Rafał Trydeński, dotychczasowy wiceprezes firmy Unilever ds. sprzedaży w Polsce, zastąpił Jean-Francois Entienne’a na stanowisku prezesa tej firmy na Polskę, kraje bałtyckie i Ukrainę. Jean-Francois Entienne objął nowo utworzone stanowisko szefa dywizji home care na Europę Wschodnią oraz państwa DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Prezesem notowanej na NewConnect firmy Global Hydrogen (wcześniej Teliani Valley Polska) został Zbigniew Lizoń.

Wylot szefa LOT

Rafał Milczarski, prezes narodowego przewoźnika, został odwołany w przedświątecznym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że chciały tego Ministerstwo Aktywów Państwowych i Kancelaria Premiera. Moment był nieprzypadkowy - prezes PiS miał operację kolana. Lista zarzutów stawianych eksprezesowi LOT jest długa: brak strategii przewoźnika i Polskiej Grupy Lotniczej, konflikt z Boeingiem, trudna sytuacja finansowa, która jednak - zdaniem części ekspertów - jest skutkiem pandemii i wojny.

Agencja inwestycji bez prezesa

Krzysztof Drynda został odwołany z funkcji prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W rozmowie z PB stwierdził, że to była czysto polityczna decyzja. Na LinkedIn podziękował za liczne głosy wsparcia. Wymienił, co się udało, m.in. udział Polski w Expo w Dubaju, poszerzenie programu Poland.Business Harbour o specjalistów IT z całego świata i zebranie 1400 polskich firm zainteresowanych odbudową Ukrainy. Zapowiedział też ogłoszenie dużych inwestycji.

Bankowiec podporą ACP Credit

Mariusz Grendowicz, były prezes mBanku (przed rebrandingiem BRE Banku) i wiceprezes Banku BPH, stanął na czele ACP Credit i objął część udziałów nowego funduszu dłużnego. ACP Credit został utworzony w ramach grupy inwestycyjnej Accession Capital Partners (ACP). Działa jako niezależna spółka, sięga jednak po know-how ACP i korzysta z jego zaplecza administracyjno-biurowego. Nowy podmiot udziela finansowania dłużnego średnim przedsiębiorstwom z Europy Środkowo-Wschodniej – oferuje kapitał w modelu klasyfikowanym między ofertą bankową a formułą funduszy mezzanine. W praktyce oznacza to, że właściciele przedsiębiorstw korzystających z finansowania w zamian za pozyskane pieniądze nie oddają funduszowi udziałów w spółkach. Mariusz Grendowicz, rozbudowując portfel ACP Credit, korzysta ze swojego ok. 40-letniego doświadczenia w bankowości. Na działania inwestycyjne ma zagwarantowane 90 mln EUR, zabiega o zwiększenie tej puli. Pierwszą spółką, jaka sięgnęła po kapitał z ACP Credit, jest Biomed - firma szukała na rynku kapitału na budowę fabryki.

Powrót do funduszy

Po niemal trzech latach przerwy Grzegorz Chłopek ponownie podjął pracę w firmie prowadzącej fundusze inwestycyjne. 28 października 2022 r. objął obowiązki wiceprezesa PKO TFI, czyli największego detalicznego TFI na polskim rynku. Przeszedł tam z firmy iWealth Management, świadczącej usługi doradztwa w zakresie wyboru funduszy inwestycyjnych. Znany jest jednak przede wszystkim z Nationale-Nederlanden PTE, prowadzącego OFE. Spędził tam 21 lat - zaczynał jako starszy specjalista, a w latach 2012-20 był prezesem. W tym czasie Nationale-Nederlanden PTE przeskoczyło z trzeciego na pierwsze miejsce wśród towarzystw emerytalnych, stając się równocześnie największym inwestorem instytucjonalnym na GPW, kontrolującym blisko 6 proc. wartości polskich spółek giełdowych.

Niedługo po powołaniu do zarządu PKO TFI Grzegorza Chłopka rezygnację z funkcji prezesa złożył Piotr Żochowski, który kierował firmą od grudnia 2012 r. Zastąpił go Grzegorz Muszyński, pracujący w PKO TFI od 30 września 2022 r. Wcześniej kierował m.in. jednym z regionalnych portów lotniczych, pracował w grupie PKP oraz BGK Nieruchomości i PFR Nieruchomości. Razem z nim do zarządu PKO TFI powołano Krzysztofa Szuberta. Ze stanowiskiem asset managera największego polskiego banku pożegnał się natomiast wiceprezes Łukasz Kwiecień, pracujący tam do 2017 r. Obecnie trzy z pięciu miejsc w zarządzie PKO TFI zajmują ludzie, których we wrześniu 2022 r. w firmie jeszcze nie było.

Nowi szefowie w Azotach

Filip Grzegorczyk, członek zarządu Grypy Azoty, objął funkcję prezesa Grupy Azoty ZAK. Wcześniej szefem kędzierzyńskich zakładów był Paweł Stańczyk. Filip Grzegorczyk, zanim trafił do chemicznego koncernu, był m.in. prezesem Tauronu Polska Energia, a wcześniej wiceministrem skarbu.

Nowym prezesem innej spółki należącej do Grupy Azoty - Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol - został Łukasz Komendera. Przed nim firmie szefował Karol Dytkowski.

Członkiem rady nadzorczej notowanej na warszawskiej giełdzie Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy został Paweł Kowalczyk.

Wymiana handlowa

Pod koniec wakacji zmienił się szef największego gracza na polskim rynku e-handlowym. Francois Nuyts, który kierował Allegro od chwili przejęcia kontroli nad platformą przez trzy fundusze private equity i wprowadzał ją na warszawską giełdę, odszedł ze stanowiska z końcem sierpnia. Od września prezesem Allegro jest Roy Perticucci, który wcześniej był m.in. szefem europejskich operacji i logistyki w Amazonie, a także rozwijał międzynarodową działalność Tesco w handlu internetowym.

Do sporych roszad doszło też w bardziej tradycyjnych firmach handlowych. Już na początku roku prezesem Eurocashu, największego hurtownika spożywczego w kraju, przestał być Luis Amaral, główny akcjonariusz firmy. Zastąpił go Paweł Surówka, w przeszłości m.in. prezes PZU. W kwietniu ogłoszono, że zmieni się szef grupy Pepco, która od 2021 r. notowana jest na GPW. Andy'ego Bonda na tym stanowisku zastąpił Trevor Masters.

Poza giełdą zmienili się m.in. szefowie drogeryjnego Super-Pharmu (Adama Kołodziejczyka zastąpiła Monika Kolaszyńska) oraz dystrybuującego alkohole CEDC, w którym nowy właściciel - grupa Maspex - powierzył stery Markowi Buciorowi, odpowiadającemu wcześniej w Maspeksie m.in. za rynek węgierski. W branży tytoniowej do największej zmiany doszło w połowie roku. Szefem koncernu JTI Polska został wtedy Włoch Edoardo Voletti. Jego poprzednik, Andrzej Skubiszewski, przeszedł na stanowisko dyrektora generalnego koncernu we Francji.

Telekomunikacyjna stabilizacja

W wielkich firmach telekomunikacyjnych kadrowa karuzela kręciła się powoli. Do największych zmian doszło w Vectrze, w której w lutym wieloletni prezes Tomasz Żurański przeniósł się do rady nadzorczej. Nowym szefem został Michał Bartkowiak, który wcześniej zarządzał wielkopolską grupą Inea. Z kolei po przejęciu UPC przez Playa szefem kablówki formalnie został Jean Marc Harion, będący jednocześnie prezesem jej nowego właściciela.

Roszady w IT

W 2022 r. nie brakowało zmian we władzach największych krajowych spółek IT. Z końcem października z funkcją prezesa firmy Atos Polska po ponad czterech latach pożegnał się Piotr Wierzbicki. Zastąpił go Tomasz Radomski. Piotr Wierzbicki, po miesięcznym odpoczynku, z początkiem grudnia stanął na czele Capgemini Polska.

W maju nastąpiły zmiany w zarządzie Sygnity. Mariusz Jurak z funkcji prezesa przesunął się na stanowisko wiceprezesa, a na czele spółki stanął Maciej Różycki. To pokłosie przetasowań w akcjonariacie, w którym w wyniku ogłoszenia wezwania ponad 70 proc. kontroluje obecnie holenderska grupa TSS Europe.

Ciekawa zmiana nastąpiła w innej giełdowej spółce IT – Asseco Poland. Do zarządu dołączył doświadczony menedżer z rynku telekomunikacyjnego - Grzegorz Bartler. Odpowiada za pion telekomunikacji i mediów. Funkcję wiceprezesa Asseco łączy ze stanowiskiem w Netii, w której zarządzie zasiada od 2018 r.

Zmiana nastąpiła także na stanowisku prezesa jednego z największych dostawców oprogramowania ERP. Z początkiem lipca funkcje prezesa i dyrektora zarządzającego SAP Polska objął Piotr Ferszka. Zastąpił Thomasa Duschka, który awansował w regionalnych strukturach SAP.

Inna duża firma z zagranicznym kapitałem, DXC Technology, też zmieniła szefa w 2022 r. Stery spółki w Polsce objął Michał Burda, który wcześniej przez 16 lat był związany z CGI.

To nie koniec roszad u zagranicznych dostawców. Z początkiem grudnia na czele HPE w Polsce stanęła Kinga Piecuch, która przez przez ostatnie 2,5 roku odpowiadała w Microsofcie za region CEE w sektorze enterprise industry.

Karuzela kręciła się nie tylko w firmach, ale też w instytucjach, które mają wpływ na krajową branżę IT. W październiku Przemysław Koch po kilku latach pracy dla państwa zdecydował się wrócić do sektora bankowego i zrezygnował z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Został powołany do zarządu Velobanku, w którym objął funkcję wiceprezesa odpowiedzialnego za IT i operacje.

W połowie roku po dwóch latach szefowania PGE Systemy ze stanowsikiem pożegnał się Krzysztof Jarosz. Od tamtej pory spółka nie ma prezesa. Obowiązki pełni wiceprezes Zbigniew Orkisz.

W kwietniu na stanowisko wiceprezesa ARiMR odpowiedzialnego za IT został powołany Jacek Paziewski. Jednak już pod koniec października rozstał się z agencją. Z początkiem listopada został zastępcą prezesa KRUS.

Kadrowy stan gry

Krajowa branża gier zawsze była stabilna kadrowo, bo w zarządach wielu spółek zasiadają ich założyciele. W 2022 r. jednak doszło do wielu przetasowań. Jedna z głośniejszych zmian to odejście z zarządu CD Projektu współzałożyciela spółki – Marcina Iwińskiego. Z początkiem roku przejdzie on do rady nadzorczej. Zmian we władzach CD projektu było więcej. W styczniu nowymi członkami zarządu zostali Paweł Zawodny i Jeremiah Cohn.

W sierpniu wzmocniony został zarząd innej giełdowej spółki growej – 11 bit studios. Dołączyli do niego Paweł Feldman i Marek Ziemak. Pierwszy odpowiada za rozwój wszystkich nowych biznesów spółki, a drugi sprawuje nadzór nad produkcją gier i rozwojem pionu wydawniczego.

Długo w zarządzie CI Games nie zagrzał miejsca Ido Hochman. CFO został 24 stycznia, a już tydzień później rada nadzorcza go odwołała. Na początku marca na stanowisko wiceprezesa ds. finansów został powołany David Broderick.

W listopadzie Michał Gembicki, współzałożyciel Klabatera, złożył rezygnację z funkcji członka zarządu i dołączył do rady nadzorczej. Jego obowiązki przejął współzałożyciel firmy i członek zarządu - Robert Wesołowski.

W lutym Piotr Żygadło złożył rezygnację ze stanowiska prezesa All In! Games. Zastąpił go związany ze spółką od 2020 r. Marcin Kawa. W listopadzie Piotr Żygadło dołączył do kadry memedżerskiej notowanego na NewConnect studia Drago entertainment.

Sporo zmian przetoczyło się przez spółki z rodziny Movie Games. Po głośnym konflikcie z funkcji prezesa Road Studio zrezygnował Maciej Nowak, którego zastąpił Michał Puczyński. Po dziesięciu miesiącach rezygnację z szefowania True Games Syndicate złożył Szymon Westfal. W październiku Kamil Mańko zrezygnował z szefowania Movie Games VR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane