Ubezpieczyciele potrzebują brokerów

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

Pośrednicy przynieśli ubezpieczycielom ponad 7 mld zł ze sprzedanych polis. To o 5,1 proc. mniej niż w zeszłym roku.

W ubiegłym roku brokerzy zebrali ze sprzedanych polis ponad 7,6 mld zł — wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego.

Lukasz Zon
Zobacz więcej

Lukasz Zon Fot. ARC

— Choć nieznacznie, o około 5 proc. w porównaniu z 2015 r., zmalała łączna wartość ulokowanych u ubezpieczycieli składek, to wysokość prowizji wypłaconej przez nich brokerom wzrosła o 8,9 proc. — mówi Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Przychody branży brokerskiej z tytułu prowizji przekroczyły miliard złotych i względem poprzedniego roku wzrosły o 8,9 proc. Jak wynika z raportu Komisji, wzrost dynamiki widoczny jest kolejny rok z rzędu. 62 proc. tych przychodów należy do 25 brokerów. Największy udział, 73,38 proc., ma InterRisk Vienna Insurance Group. Na podium znalazła się również Uniqa (7,68 proc.) oraz PZU (7,3 proc.). Branża się rozrasta — do końca ubiegłego roku wydano ponad 2,5 tys. zezwoleń na wykonywanie działalności brokerskiej (około 97 proc. dotyczy działalności ubezpieczeniowej). Tylko w 2016 r. wydano 86 licencji ubezpieczeniowych oraz 6 zezwoleń w zakresie reasekuracji — o 32 proc. mniej niż w poprzednim roku. Część brokerów zamyka biznes. W zeszłym roku z listy wykreślono łącznie 40 podmiotów. W porównaniu z 2015 r. liczba wykreśleń spadła o blisko 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ubezpieczyciele potrzebują brokerów