UBS: inwestorzy będą pozytywnie zaskoczeni

opublikowano: 05-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Recesja jest prawdopodobna, ale nie przesądzona. Światowa gospodarka może się okazać silniejsza niż myślimy - uważają stratedzy UBS.

Od początku 2022 r. amerykański Fed dokonał sześciu podwyżek stóp, podnosząc je w sumie o 375 pkt baz. Jeśli konsens rynkowy okaże się trafiony i w grudniu amerykańscy bankierzy podniosą stopy o 50 pkt baz, to będziemy mogli mówić o najbardziej agresywnym rocznym cyklu od ponad 40 lat.

Tempo oraz rozmiar podwyżek mocno ciąży amerykańskiej gospodarce. Według ankiety Bank of America aż 75 proc. zarządzających funduszami oczekuje recesji w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Tak dużego pesymizmu wśród finansistów nie było od początku pandemii. Zdaniem strategów UBS jest on przesadzony. Twierdzą oni, że rynek pracy osłabnie, ale zdrowy bilans gospodarstw domowych utrzyma wydatki na usługi. Ponadto wojna w Ukrainie i lockdowny w Chinach najprawdopodobniej przestaną byc odczuwane przez gospodarki przed końcem I kwartału 2023 r.

Uniknięcie recesji nie będzie jednak sygnałem do zakupu ryzykownych aktywów. Mocniejsza dynamika PKB skłoni banki centralne do bardziej zdecydowanej walki z inflacją, co rodzi ryzyko twardego lądowania, czyli gwałtownego spowolnienia w przyszłości. Na giełdzie wskazana będzie ostrożność ze względu na spodziewaną podwyższoną zmienność.

Akcje

Według ekspertów UBS światowe indeksy akcji powinny utrzymywać się w przyszłym roku w obecnym przedziale wahań. Preferowanymi przez nich sektorami są finanse i surowce, ponieważ są cykliczne i odporne na emocjonalne ruchy inwestorów oczekujących słabszych danych ekonomicznych. Zaskakująco wysoka aktywność konsumencka będzie wspierać spółki typu value, które będą zachowywać się w 2023 r. lepiej niż wzrostowe.

Obligacje

Stratedzy neutralnie podchodzą do obligacji rządowych. Dopóki nie nastąpi załamanie rynku pracy bankierzy będą zwlekać z zatrzymaniem i odwróceniem obecnego cyklu podwyżek. Pierwsze oznaki spowalniającej inflacji dają jednak nadzieje na to, że liczba podwyżek nie będzie przesadzona. Dobrym wyborem może być amerykański i europejski dług korporacyjny wysokiej jakości.

Surowce

Surowce atrakcyjne są nie tylko jako zwykła inwestycja, ale też zabezpieczenie portfela składającego się z wielu aktywów. Niska podaż może uleć dalszemu ograniczeniu, ponieważ łańcuchy dostaw w niektórych miejscach pozostają napięte. Dostęp do surowców będzie ograniczony nie tylko tej zimy, ale prawdopodobnie dłużej, szczególnie w przypadku ożywienia popytu z Chin.

Waluty

Na rynku walutowy specjaliści UBS oczekują lekkiego osłabienia dolara w wyniku zakończenia cyklu podwyżek Fedu, rezygnacji z polityki zero covid w Chinach i poprawy sytuacji energetycznej w Europie. Realizacja tej prognozy w środowisku zwalniającej światowej gospodarki będzie faworyzowała waluty powiązane z surowcami, takie jak meksykańskie peso czy brazylijski real.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane