Ubywa bezrobocia, przybywa pracy

Bartek Godusławski
08-05-2015, 00:00

Kwiecień nie zachwiał trendem spadkowym bezrobocia.

Z szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia spadła do 11,3 proc. z 11,7 proc. w marcu, a jeszcze rok temu wynosiła aż 13 proc.

To znaczy, że w ubiegłym miesiącu w urzędach pracy było zarejestrowanych o blisko 300 tys. mniej osób niż przed rokiem. Jest na tyle dobrze, że spadek bezrobocia widać we wszystkich województwach. Najlepszy wynik odnotowano na Mazowszu, gdzie liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 7,7 tys. Sytuacja na rynku pracy wyraźnie się poprawiła również w Małopolsce i na Śląsku — spadek wyniósł po 6,9 tys.

Dobrą wróżbą na przyszłość jest to, że firmy wciąż chcą zatrudniać. W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów 110 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej — o 7,7 tys. więcej rok do roku. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, uważa, że te wyniki to zasługa nie tylko dobrej koniunktury, ale też rozpoczętej przed rokiem reformy urzędów pracy. Ubolewa jednak, że do pośredniaków nadal najczęściej trafiają propozycje słabo płatne.

— Pracownicy urzędów muszą przekonać pracodawców, żeby kierowali do nich także oferty dla specjalistów — podkreśla minister. Jego zdaniem, skoro spada liczba bezrobotnych, to przyszedł czas na kolejne podwyżki wynagrodzeń i większą stabilność zatrudnienia.

— Tylko wtedy ożywienie gospodarcze będzie trwałe — uważa Władysław Kosiniak-Kamysz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ubywa bezrobocia, przybywa pracy