Uchybienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Rośnie liczba skarg obcokrajowców na warunki ich pracy w Polsce.

 W 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) otrzymała 1473 takich zgłoszeń, w 2016 r. — 500. Zdecydowana większość cudzoziemców (prawie 700) skarżyła się na kwestie związane z płacami.

Podczas kontroli przeprowadzonych w 2017 r. inspektorzy pracy stwierdzali pogorszenie przestrzegania prawa. PIP ujawniła np., że przedsiębiorcy zatrudniali cudzoziemców na innych stanowiskach niż wskazane w zezwoleniach, bez informowania o tym wojewodów.

Były też przypadki zmniejszenia wymiaru czasu pracy, a w konsekwencji także płac. W 2017 r. ujawniono nielegalny pobyt 20 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy. W 153 przypadkach wykazano, że podstawa pobytu nie uprawniała tych osób do podjęcia pracy. Rok wcześniej było 56 takich sytuacji. Główny Inspektor Pracy postanowił o uruchomieniu infolinii dla tej grupy cudzoziemców z poradami dotyczącymi zasad ich zatrudniania w Polsce. Dyżury są prowadzone w ich języku ojczystym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy