Uczestnicy Poleko liczą na pieniądze UE

Marek Loos
opublikowano: 20-11-2001, 00:00

Liczba wystawców i wynajęta przez nich powierzchnia na targach Poleko wskazują, że polski eko-biznes ma się nieźle. Samorządy i firmy nie unikną bowiem wydatków na dostosowanie do środowiskowych norm UE. Część pieniędzy na ten cel wyłoży Bruksela.

Dzisiaj rozpoczynają się w Poznaniu 13. Międzynarodowe Targi Ekologiczne Poleko. W największej imprezie branży ekologicznej w Polsce bierze udział 660 wystawców z 20 krajów, którzy wynajęli 12,6 tys. mkw. powierzchni. Targi zakończą się 23 listopada.

Niewielki spadek liczby wystawców wskazuje, że polski biznes ekologiczny ma się całkiem dobrze. Wyjaśnienie jest proste — Polska jest coraz bliżej członkostwa w Unii Europejskiej. Oznacza to konieczność poniesienia ogromnych nakładów na dostosowanie do środowiskowych norm UE, ale z drugiej strony — szansę na intratne zlecenia dla wielu firm, za które częściowo zapłaci Bruksela.

— Przewidywane nakłady na realizację w Polsce programów dostosowawczych ochrony środowiska do standardów UE na lata 2000-06 określa się na co najmniej 72,2 mld zł — podkreśla Bogusław Zalewski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawcy Poleko przyjechali na targi z nadzieją zdobycia kontraktów wynikających z tych planów. W tym roku inwestycje w ochronę środowiska naturalnego sięgną w Polsce 1,6 proc. PKB, a więc blisko 4,1 mld zł. Jednym z priorytetów będzie pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł.

— Nakłady na ochronę środowiska w latach 2000-10 powinny wynieść w Polsce 141,5 mld zł. Natomiast roczne wydatki na ochronę środowiska wzrosną z 9 mld zł w 1999 r. do 16 mld zł w 2010 r. Pieniądze będą pochodziły z budżetów jednostek samorządowych, od przedsiębiorców, z funduszy ekologicznych, z budżetu państwa, z pomocy zagranicznej i funduszy strukturalnych UE — wyjaśnia profesor Józef Famielec z Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Fundusze strukturalne UE mają przekazać w latach 2000-10 około 11,2 mld zł. Środki własne jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców to zgodnie z planem aż 70,8 mld zł. Najwięcej pochłonie poprawa jakości wód (oczyszczalnie ścieków) oraz powietrza w miastach.

Tradycyjnie już równolegle z Poleko odbywają się targi Investcity, w których bierze udział 100 miast i gmin, 12 powiatów, trzy województwa oraz 20 firm. Organizatorami targów są Związek Miast Polskich i MTP. Investcity odbywają się już po raz 10. Również i na tej imprezie ważnym elementem jest integracja Polski z UE. Województwa zaprezentują kilka projektów wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych z mniejszymi jednostkami samorządowymi, licząc, że w ten sposób zwiększą swoje szanse na pozyskanie pieniędzy z funduszy przedakcesyjnych Unii Europejskiej — SAPARD i ISPA. Idzie przede wszystkim o realizację przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, rozwojem i restrukturyzacją infrastruktury komunalnej czy agroturystyką. Targom towarzyszy m.in. giełda nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Uczestnicy Poleko liczą na pieniądze UE