Udał się przetarg 20-latek

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 12-09-2002, 00:00

W trakcie środowych notowań na rynku papierów skarbowych panowały zmienne nastroje. W oczekiwaniu na wyniki aukcji obligacji 20-letnich aktywność inwestorów była stosunkowo niska. Zmiany cen i odpowiadających im rentowności były niewielkie, jednak przez większą część wczorajszej sesji ceny obligacji wzrastały. W centrum zainteresowania znajdowały się obligacje o terminach zapadalności 5-9 lat. W popołudniowej części notowań nastąpiło nieznaczne osłabienie rynku, gdyż część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Zanotowane wówczas spadki zostały wykorzystane przez innych inwestorów do odkupienia obligacji po niższych cenach. W rezultacie na zakończeniu wczorajszej sesji rentowności obligacji znalazły się poniżej poziomów z wtorkowego zamknięcia. Obligacjami 2-letnimi handlowano przy rentowności 7,26 proc., 5-letnimi 7,13 proc., 8-letnimi zaś 6,8 proc.

Wyniki wczorajszego przetargu 20-latek uznać można za pozytywne, jednak ich wpływ na rynek wtórny był ograniczony. Ministerstwo sprzedało całą ofertę o wartości 1 mld zł. Popyt był jednak relatywnie niski i wyniósł 2,33 mld zł wobec 2,65 mld zł na poprzednim przetargu, kiedy oferta ministerstwa wynosiła tylko 400 mln zł. Pomimo relatywnie niskiego popytu, oferta została sprzedana po atrakcyjnych cenach. Średnia rentowność wyniosła 6,219 proc. wobec 7,215 proc. na kwietniowym przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Udał się przetarg 20-latek