UE będzie importować więcej gazu z Norwegii

opublikowano: 23-06-2022, 18:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Unia Europejska osiągnęła porozumienie z Norwegią, by pozyskiwać więcej gazu ziemnego. Celem jest obniżenie rosnących cen oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego po tym, jak Rosja, największy dostawca UE, ograniczyła eksport do prawie połowy państw członkowskich – donosi Bloomberg.

Carina Johansen

„Nie mam nic przeciwko byciu zależnym od bliskiego przyjaciela, takiego jak Norwegia, ale nigdy więcej nie możemy być zależni od kogoś takiego jak Putin – powiedział Frans Timmermans, szef UE ds. klimatu, po spotkaniu w Brukseli z norweskim ministrem energetyki Terje Aaslandem.

„Norwegia i Unia Europejska nawiążą współpracę, aby stawić czoła wyzwaniu spowodowanemu przez Putina, który próbuje dzielić, pozbawiając nas energii” – stwierdził Timmermans, cytowany przez agencję Bloomberga.

Po inwazji Władimira Putina na Ukrainę Unia Europejska stopniowo wycofuje rosyjski gaz, szukając nowych źródeł surowca na całym świecie. UE zamierza w tym roku ograniczyć import z Moskwy o prawie dwie trzecie i wycofać rosyjskie paliwa kopalne do 2027 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane