UE chce dokręcić śrubę londyńskiemu City

Unijny regulator finansowy chce ponownie zaostrzyć regulacje obowiązujące instytucje spoza bloku, a to uderzy w brytyjski sektor finansowy.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zarekomendował Komisji Europejskiej zaostrzenie regulacji wobec działających na unijnym rynku banków i firm inwestycyjnych spoza wspólnoty. Takie posunięcie, polegające na zmianie obowiązujących od początku roku regulacji MIFID II, uderzyłoby w największym stopniu w instytucje z londyńskiego City. Po brexicie, zapowiadanym na marzec przyszłego roku, miały one działać na wspólnym rynku właśnie w oparciu o MIFID II.

Wśród sformułowanych przez ESMA zaleceń znalazły się objęcie nadzorem krajowych regulatorów usług świadczonych przez podmioty spoza UE klientom biznesowym oraz zwiększenie koordynacji w nadzorze usług na rzecz klientów detalicznych. Unijny regulator zaproponował ograniczenie zastosowania mechanizmu umożliwiającego współpracę instytucji unijnych oraz spoza unii w oparciu o inne regulacje niż MIFID II oraz zwiększenie nadzoru nad operacjami wydzielonymi przez instytucje z siedzibą w UE do oddziałów znajdujących się poza UE. To, czy zalecenia ESMA doprowadzą do zmian w MIFID II, okaże się w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu