UE i biznes zainwestują 22 mld EUR w B+R

opublikowano: 11-07-2013, 00:00

W najbliższych siedmiu latach Unia Europejska i przemysł wspomogą innowacje w sektorach, które przynoszą wysokiej jakości miejsca pracy.

Komisja Europejska (KE) szykuje solidny zastrzyk finansowy dla obszaru prac badawczych i rozwojowych. Razem z państwami członkowskimi i unijnym przemysłem przekażą na te cele ponad 22 mld EUR. Większość pieniędzy zostanie skierowana do pięciu partnerstw publiczno- -prywatnych nazywanych też „wspólnymi inicjatywami technologicznymi” (WIT). Wsparcie obejmie dziedziny, takie jak medycyna, aeronautyka i elektronika. Istniejące WIT są dostępne dla wielu sektorów przemysłu w całej Europie, w tym dla MSP. O finansowanie mogą się ubiegać wszystkie rodzaje organizacji badawczych.

— Unia Europejska musi pozostać światowym liderem w strategicznych sektorach technologicznych, które zapewniają miejsca pracy wysokiej jakości. Ten pakiet dotyczący inwestycji w innowacje łączy finansowanie publiczne i prywatne w tym właśnie celu — mówi José Manuel Barroso, przewodniczący KE.

Na liście finansowanych partnerstw są „Leki innowacyjne 2” (opracowywanie nowej generacji szczepionek, leków i terapii) i „Ogniwa paliwowe i technologie wodorowe 2” (szersze stosowanie czystych i wydajnych technologii, m.in. w transporcie). Pieniądze pójdą także na „Czyste niebo” (konstrukcja cichszych samolotów wytwarzających mniej CO 2) i „Przemysł surowców odnawialnych” wykorzystywanych do produkcji ekologicznych produktów codziennego użytku. Piąte i ostatnie partnerstwo to „Elementy i systemy elektroniczne” — ma ono pobudzać zdolności produkcyjne w obszarze elektroniki.

— Te inicjatywy to nie tylko wzmocnienie naszej gospodarki, ale również inwestycja w lepszą jakość życia. Wspólne działania pozwolą nam rozwiązać problemy, których nie może rozwiązać przedsiębiorstwo lub państwo działające w pojedynkę — podkreśliła Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki.

Wymienione partnerstwa mają zwiększyć konkurencyjność przemysłu UE w sektorach, które już obecnie zapewniają ponad 4 mln miejsc pracy. Komisja opracowała nowe inicjatywy w ścisłej współpracy z przemysłem, który przyjął na siebie duże zobowiązania finansowe. Zmiany zostały wprowadzone w odpowiedzi na krytykę, że udział w obecnych partnerstwach jest zbyt skomplikowany. Skąd budżet na planowane przedsięwzięcia? Do 8 mld EUR przewidzianych z kolejnego unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” sektor przemysłu dołoży około 10 mld EUR, a unijne państwa członkowskie — blisko 4 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu