UE i Rosja podpiszą protokół w sprawie rozszerzenia PCA

opublikowano: 09-04-2004, 10:40

Rosja i Unia Europejska podpiszą 27 kwietnia protokół rozszerzający o 10 nowych członków UE rosyjsko-unijne Porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA) - poinformował w piątek zastępca szefa misji UE w Moskwie Vincent Piquet.

Razem z protokołem - jak twierdzi unijny dyplomata - podpisana ma zostać wspólna deklaracja o stosunkach gospodarczych.

"Podpisanie wspólnej deklaracji oraz protokołu do Porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją i UE nastąpi 27 kwietnia w Luksemburgu" - powiedział Piquet na konferencji prasowej w Moskwie.

Unijny przedstawiciel wyraźnie zaznaczył przy tym, że podpisując protokół, Rosja zobowiązuje się traktować 10 nowych państw Unii, w tym Polskę, tak samo jak innych członków UE. "Nie możemy mieć różnych zasad współpracy dla różnych państw" - powiedział Piquet.

Jeżeli istotnie dojdzie do podpisania porozumienia, zakończy ono wielomiesięczny spór między Moskwą i Brukselą. Unia domagała się automatycznego rozszerzenia PCA na 10 nowych członków przystępujących do UE 1 maja 2004, podczas gdy rosyjska dyplomacja odrzucała "automatyzm".

Moskwa usiłowała przeforsować w zamian za zgodę na rozszerzenie PCA swoje 14 postulatów dotyczących m.in. stawek celnych i kwot importowych, ale jednocześnie zawierających np. postulat przyznania obywatelstwa Rosjanom

zamieszkującym Łotwę i Estonię.

Na początku tego roku Bruksela zagroziła Rosji "poważnymi konsekwencjami" w przypadku dalszego sprzeciwu. Rosyjscy dyplomaci coraz częściej zaczęli wówczas mówić o możliwości kompromisu.

Piquet dodał także na piątkowej konferencji, że na kilka dni przed podpisaniem protokołu, 22-23 kwietnia w Moskwie, spodziewana jest delegacja Komisji Europejskiej z przewodniczącym Romano Prodim i siedmioma członkami komisji.

Jakub Kumoch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE i Rosja podpiszą protokół w sprawie rozszerzenia PCA