UE obawia się przetargów na budowę 5G

PAP/DI
opublikowano: 02-01-2019, 15:54

Unia Europejska chce wzmocnienia bezpieczeństwa przy przetargach na budowę infrastruktury dla sieci 5G i stworzenia mapy chińskiej infrastruktury w krajach Wspólnoty - poinformował „Financial Times”.

Według „Financial Times” za decyzją mają stać obawy dotyczące cyberszpiegostwa ze strony Państwa Środka. Niepokój Europy względem rosnącej dominacji Chin przybiera na sile również ze względu na przejęcie w 2016 r. przez chiński koncern Midea niemieckiej firmy Kuka produkującej roboty przemysłowe. Transakcja warta była 4,5 mld EUR.

Dziennik przypomniał, że na początku grudnia w Vancouver w Kanadzie aresztowano szefową finansów chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou, którą zatrzymano na wniosek USA pod zarzutem naruszania sankcji nałożonych na Iran. Firma w związku z tym zdarzeniem oświadczyła, że nie ma informacji na temat jakichkolwiek naruszeń prawa ze strony Meng. Niezależnie od tego pod koniec 2018 r. ministerstwo sprawiedliwości USA oskarżyło dwóch obywateli Chin o zaangażowanie w zorganizowaną cyberprzestępczość wymierzoną w wiele różnych celów na całym świecie. Oskarżenia zbiegły się w czasie z podejrzeniem wobec działań grupy hakerskiej związanej z chińskim wojskiem, która miała infiltrować systemy komunikacji europejskich dyplomatów. Pekin odpiera te zarzuty.

Według jednego z unijnych dyplomatów, chińska dominacja jest „dość poważnym problemem strategicznym dla UE”, która jednak dotychczas „nie zmapowała poprawnie wszystkich możliwości jej oddziaływania”. Dziennik wskazał, że wspólne wysiłki na poziomie unijnym muszą obecnie konkurować z silnym dążeniem rządów poszczególnych krajów do niezależności w realizowaniu przetargów na budowę infrastruktury dla łączności 5G. W wielu państwach Huawei jest wiodącym dostawcą części i sprzętu do budowy tej sieci.

Obawy unijnych dyplomatów mają wynikać również z roli, jaką łączność nowej generacji będzie odgrywała w codziennym życiu obywateli państw członkowskich. Sieć 5G wykorzystywana będzie nie tylko do kontroli domowych urządzeń elektronicznych, ale także do obsługi infrastruktury krytycznej, takiej jak szpitale, sieci energetyczne czy sektor transportowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu