UE: Polska najwięcej wydała na złomowanie floty

PAP
opublikowano: 30-03-2010, 13:48

Polska od czasu wejścia do UE wydała najwięcej funduszy unijnych spośród wszystkich państw członkowskich na redukcję swej floty rybackiej, co spowodowało jej zmniejszenie aż o 40 proc. - podały we  wtorek w Brukseli organizacje ochrony środowiska .

Pozarządowe organizacje ochrony środowiska "Poseidon Aquatic Resource" i PEW przedstawiły we wtorek w Brukseli raport z wydawania środków z Europejskiego Funduszu Rybołówstwa w 10 krajach członkowskich, w tym w Polsce.

"Wspólna Polityka Rybołówstwa i jej fundusze poniosły porażkę, bowiem nie udało się doprowadzić do redukcji nadmiernej floty w UE" - stwierdzają autorzy raportu. Z przeanalizowanych funduszy, 29 proc. zostało wydanych na środki, które przyczyniły się do wzrostu połowów, a 17 proc. wydanych zostało na zdrowe rybołówstwo" - powiedział jeden z autorów raportu, Tim Huntington.

Wyjątkiem jest Polska, która "wydała więcej funduszy na złomowanie niż jakikolwiek inny kraj członkowski".

Według raportu, Polska otrzymała z wieloletniego budżetu UE na lata 2000-2006 126 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rybołówstwa. Ponieważ fundusze stały się dla Polski dostępne dopiero w 2004 roku, Polska nie mogła ubiegać się o fundusze na budowę nowych łodzi - ten program przestał być już dostępny. "W rezultacie proporcjonalnie największa część funduszy została wydana na złomowanie (62 proc. wszystkich funduszy), co spowodowało 40-proc. redukcję floty" - ocenia PEW.

Zdaniem organizacji, ta redukcji umożliwiła likwidację "nadmiernych połowów dorsza w Bałtyku i doprowadziła do pojawienia się oznak poprawy zasobów dorsza na Bałtyku w ramach planu odbudowy". PEW przypomina także, że w 2008 roku około 20 proc. polskich właścicieli łodzi rybackich zostało ukaranych za nieprzestrzeganie zasad Wspólnej Polityki Rybołówstwa (przekraczanie kwot) i nie otrzymało zgody od władz polskich na ubieganie się o nowe fundusze w ramach tej polityki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane