UE: Wstępna zgoda ws. cięć cen roamingu

15-05-2007, 15:17

Kraje członkowskie i eurodeputowani porozumieli się wstępnie we wtorek w sprawie obniżenia kosztów roamingu rozmów telefonicznych - poinformowały PAP źródła w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Porozumienie przewiduje następujące pułapy cen detalicznych: 49 eurocentów za minutę dla połączeń wychodzących i 24 eurocentów za rozmowy odebrane (ceny netto, należy doliczyć VAT). Jeśli to wstępne porozumienie zostanie teraz zatwierdzone przez Parlament Europejski, to rozporządzenie w sprawie roamingu wejdzie w życie jeszcze przed wakacjami i wówczas jego skutki odczują w kieszeniach wyjeżdżający na zagraniczne wakacje w UE turyści.

W Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi obecnie 1,15 euro. Zdaniem KE to co najmniej pięć razy tyle, ile wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane za granicą, których koszt wynosi faktycznie ok. 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500- procentową marżę. W efekcie rocznie rynek roamingu wart jest w UE 8,5 mld euro i stanowi 15 proc. zysków operatorów.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UE: Wstępna zgoda ws. cięć cen roamingu