UE zakazuje importu żywego ptactwa z Turcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 16:42

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek zakaz importu z Turcji wszystkich rodzajów żywego ptactwa i produktów pochodnych w związku z przypadkami potwierdzonej badaniami ptasiej grypy w tym kraju.

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek zakaz importu z Turcji wszystkich rodzajów żywego ptactwa i produktów pochodnych w związku z przypadkami potwierdzonej badaniami ptasiej grypy w tym kraju.

    Z zakazu importu, który zacznie obowiązywać już w poniedziałek wieczorem, wyłączone zostaną jedynie produkty drobiowe, które podległy obróbce termicznej.

    "Testy laboratoryjne wskazały istnienie ptasiej grypy, choć nie wiemy jeszcze, czy chodzi o wirus wysoko patogenny czy nie" - powiedział Philip Tod, rzecznik komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosa Kyprianu, tłumacząc decyzję o wprowadzeniu zakazu importu tureckiego drobiu.

    Takiego samego zakazu KE nie wprowadzi natomiast wobec Rumunii, gdzie też poinformowano w zeszły piątek o podejrzeniu przypadków ptasiej grypy. Testy laboratoryjne nie potwierdziły bowiem obecności wirusa ptasiej grypy wśród drobiu.

    "Nie mamy powodów, by wątpić w poprawność testów rumuńskich" - powiedział Tod. Do Rumunii wyjedzie jednak jeszcze w poniedziałek trzech ekspertów z Komisji Europejskiej. Zapewnił, że KE nie zawaha się wprowadzić zakazu importu, gdyby dalsze badania miały wykazać obecność ptasiej grypy.

    W piątek władze rumuńskie poinformowały Brukselę o podejrzeniu ptasiej grypy u 53 kur i 47 kaczek w Delcie Dunaju. 40 kaczek i jedna kura padły, ale - jak zapewnia KE - nie wykryto u nich szczególnie niebezpiecznego dla ludzi wirusa H5N1.

    Ptasia grypa była natomiast przyczyną padnięcia ok. 1800 indyków w prowincji Balikesir na północnym zachodzie Turcji. Indyki miały się zarazić od wędrownych ptaków, lecących z Uralu. 

    Jeszcze w poniedziałek do Brukseli mają trafić próbki padłych ptaków do ponownego zbadania. Rezultaty badań poznamy najwcześniej za 48 godzin - poinformował Tod.  

    Biorąc pod uwagę "prawdziwe zagrożenie epidemią", Tod zaapelował do krajów członkowskich, by respektowały zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie hodowli drobiu.

    Wirus H5N1 od końca 2003 r. zabił w krajach azjatyckich ponad 60 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane