Ugine&Alz zainwestuje 9,5 mln euro w KSSE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 12:15

Spółka Ugine&Alz z grupy francuskiego Arcelora za ok. 9,5 mln euro wybuduje w Siemianowicach Śląskich centrum cięcia blach. Pracę znajdzie docelowo 85 osób.

Spółka Ugine&Alz z grupy francuskiego Arcelora za ok. 9,5 mln euro wybuduje w Siemianowicach Śląskich centrum cięcia blach. Pracę znajdzie docelowo 85 osób.

    To pierwsza w tym roku inwestycja w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). W 2006 r. strefa chce powtórzyć ubiegłoroczny, rekordowy wynik w ilości nowych inwestycji.

    "Trudno co roku ustanawiać nowy rekord, dlatego naszym ostrożnym planem jest przyciągnięcie podobnej liczny inwestorów jak w ubiegłym roku i osiągnięcie zbliżonych nakładów inwestycyjnych. Szacujemy, że tegoroczni inwestorzy stworzą od 2,5 tys. do ponad 4 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział w piątek PAP prezes KSSE, Piotr Wojaczek.

    Ubiegły rok strefa zamknęła kwotą ok. 880 mln zł inwestycji zadeklarowanych przez 26 nowych inwestorów. Do tego należy dodać cztery nowe przedsięwzięcia inwestorów już wcześniej działających w KSSE. Powstanie łącznie ok. 4,1 tys. nowych miejsc pracy. Rekordzistą wśród ubiegłorocznych inwestorów jest amerykański Johnson Controls, który za ok. 35 mln euro wybuduje w Siemianowicach Śląskich fabrykę metalowych części samochodowych. Pracę znajdzie ok. 900 osób.

    Właśnie w pobliżu tej fabryki, na niespełna 5-hektarowej działce powstanie centrum serwisowe spółki z grupy Arcelora. Będą tam m.in. przycinane blachy, głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i ADG. W ubiegłym roku na budowę podobnego centrum w Tychach, także na terenie KSSE, zdecydowała się spółka należąca do austriackiego koncernu stalowego Voestalpine Stahl. Koszt tamtej inwestycji wyniesie ok. 80 mln zł.

    W ocenie prezesa Wojaczka, w tym roku Katowicka SSE ma szansę na wyrównanie ubiegłorocznego poziomu inwestycji, choć kontaktów z inwestorami w końcu ubiegłego roku było prawie dwa razy mniej niż rok wcześniej. "Chętnych jest mniej, ale kontakty są bardziej konkretne i wróżą pomyślny finał" - powiedział prezes.

    Jego zdaniem, w tym roku utrzyma się bardzo widoczny w 2005 roku trend inwestowania w KSSE przez polskie małe i średnie firmy, które ilościowo (choć nie pod względem nakładów) stanowią większość wśród ubiegłorocznych inwestorów. W tym roku do strefy weszła już jedna taka firma - Smart Plus - która w jastrzębsko-żorskiej części KSSE za 3 mln zł uruchomi zakład produkcji i uszlachetniania olejów do maszyn hydraulicznych i samochodów. Inwestor zatrudni 14 osób.

    Zarząd KSSE spodziewa się, że w pierwszym półroczu 2006 r. strefa może pozyskać w sumie 8-9 nowych inwestorów, a w drugim półroczu liczba ta powinna być większa. Trwają rozmowy o wartej ok. 100 mln USD inwestycji w sektorze komponentów dla motoryzacji; strefa zamierza też przygotować ok. 200-hektarowy teren pod potencjalną fabrykę samochodów. Zamierza ponadto pozyskać producentów artykułów tzw. małego AGD.

    Wojaczek zapowiedział, że w tym roku obszarem strefy objęte zostanie również kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych o wysokim standardzie w Katowicach, gdzie ulokują się centra księgowo-obliczeniowe oraz telefoniczne (call center), świadczące usługi dla swoich klientów. Strefa zamierza też przyciągnąć klientów, którzy uruchomią w KSSE centra badawczo-rozwojowe.

    W lutym i kwietniu zarząd strefy zamierza złożyć kolejne wnioski o zmianę jej granic, aby udostępnić inwestorom tereny nie tylko w aglomeracji katowickiej i na jej obrzeżach, ale także w okolicach Częstochowy i na Podbeskidziu. Ożywione mają zostać również tereny w Bieruniu i Zabrzu, a zapełnianie terenu strefy w Rybniku ma się zakończyć.

    Istniejąca od 10 lat KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem łącznej wartości inwestycji, które łącznie wyniosły tu dotychczas ponad 7 mld zł. Dotychczas w KSSE powstało ponad 20 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu