Ugoda warunkowa i zależna od ARP

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Stocznie z Gdyni i Gdańska doszły do porozumienia w sprawie spłaty długów. Realizacja zależy jednak od wsparcia firmy z Gdyni przez ARP.

Przedstawiciele Stoczni Gdynia napisali niedawno w liście do szefów resortu skarbu, że coraz więcej państwowych firm decyduje się na windykację należności z ich firmy. I tak po sąsiedzku: Stocznia Gdańsk zajęła przez komornika 13 mln zł jako zabezpieczenie swoich należności. Pojawiła się jednak szansa, że rozliczenie długów Gdyni wobec Gdańska uda się rozwiązać polubownie. W grę wchodzi około 60 mln zł.

— Wynegocjowaliśmy porozumienie. Jestem jednak za granicą, nie mogę więc podać szczegółów — mówi Andrzej Jaworski, prezes Stoczni Gdańsk.

— Prowadzimy jeszcze rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) i Korporacją Polskie Stocznie (KPS, spółką ARP), bo współpraca tych instytucji przy restrukturyzacji Stoczni Gdynia ma duże znaczenie dla realizacji porozumienia dotyczącego spłaty naszych zobowiązań wobec Stoczni Gdańsk — podkreśla Kazimierz Smoliński, prezes Stoczni Gdynia.

Krótko mówiąc, bez wsparcia grupy ARP, która jest akcjonariuszem obu stoczni, spłata zobowiązań byłaby bardzo trudna. Tymczasem ARP i Stocznia Gdynia od miesięcy nie mogą dojść do porozumienia. Gdynia zarzuca agencji, że nie chciała udzielić jej 60 mln zł pożyczki. Agencja twierdziła natomiast, że stocznia o nią formalnie nie wystąpiła. Obecnie informuje, że pożyczki może udzielić jedynie za zgodą Brukseli.

Stocznia podkreśla też, że ARP zobowiązała się do odkupienia — za 30 mln zł — udziałów w spółkach zaproponowanych przez Gdynię, pod warunkiem jednak że sprzedane będą tylko pakiety mniejszościowe. Szkopuł w tym, że ARP chciała kontroli nad tymi spółkami. Część z tych pieniędzy miała trafić na spłatę długów wobec Gdańska.

Czy strony dojdą do porozumienia? Na dobry początek KPS ma dać 8 mln zł pożyczki na budowę statku zakontraktowanego przez Gdynię, który jednak ma być zbudowany w... Gdańsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu