„Ujemna stopa byłaby efektywna”

opublikowano: 13-05-2013, 11:17

Ignazio Visco z EBC uważa, że obniżenie oprocentowania depozytów poniżej zera byłoby efektywnym sposobem pomocy eurolandowi, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

Ujemna stopa oznaczałaby, że banki komercyjne płaciłyby Europejskiemu Bankowi Centralnemu za trzymanie w nim pieniędzy. Reuters przypomina, że szef EBC, Mario Draghi mówił o takim rozwiązaniu iż jest „technicznie możliwe”. Agencja podkreśla, że EBC byłby pierwszym z największych banków centralnych, który skorzystałby z takiego rozwiązania. Visco, szef banku centralnego Włoch i członek Rady Zarządzającej EBC twierdzi, że bank centralny eurolandu dałby sobie radę z niezamierzonymi konsekwencjami wprowadzenia ujemnej stopy od depozytów.

Ignazio Visco, fot. Bloomberg
Ignazio Visco, fot. Bloomberg
None
None

- Uważamy, osobiście też myślę, że to jest efektywne, iż gospodarka jest w stanie sobie z tym dać radę. Technicznie jesteśmy zdolni i gotowi interweniować. Mogą być niezamierzone konsekwencje, wiemy że będziemy musieli nad tym pracować i wiemy jak nad tym pracować – powiedział Visco.

Po jego wypowiedzi wartość euro spadła. Stopa depozytowa wynosi obecnie 0,0 proc. Tylko sześciu z 57 analityków ankietowanych przez Reutersa uważa, że EBC zdecydowałby się na obniżenie stopy depozytowej poniżej zera w najbliższych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, reuters.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane