UKE: postępowanie o nałożenie na TP SA kolejnej kary

Internet Securities
opublikowano: 18-12-2006, 16:27

UKE wszczął postępowanie w sprawie nałożenia na TP kolejnej kary związanej z usługą szerokopasmowego dostępu do internetu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wszczął w poniedziałek postępowanie w sprawie nałożenia na Telekomunikację Polską kolejnej kary związanej z usługą szerokopasmowego dostępu do internetu neostradą, poinformował UKE w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej Urzędu.

UKE zarzuca Telekomunikacji Polskiej nie przedstawienie do zatwierdzenia w odpowiednim terminie nowego cennika i regulaminu świadczenia usług i zbyt wysoką opłatę za utrzymanie łącza przy oddzielonym od usług głosowych świadczeniu usługi dostępu do internetu -neostrada.

„W dniu 18 grudnia 2006 r. wszczęte zostało postępowanie w sprawie nałożenia kary na TP SA” – głosi komunikat UKE.

UKE podał, że nowy cennik i regulamin świadczenia usług w tym neostrady nie zostały przekazane prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej do akceptacji, a według regulatora prawo telekomunikacyjne stawia wymóg, aby przedłożyć takie dokumenty do akceptacji „w terminie co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia w życie cennika lub regulaminu świadczenia usług lub ich zmian”.

Ponadto zdaniem UKE zbyt wysoka jest proponowana przez Telekomunikację Polską opłata za utrzymanie łącza przy świadczeniu usługi szerokopasmowego dostępu do internetu bez usług głosowych.

„W trakcie dotychczas prowadzonych postępowań związanych z zatwierdzaniem cenników TP SA przedłożyła informacje dotyczące kosztów utrzymania łącza odbiegające znacząco od ww. ceny (30 zł netto – przyp. ISB) i zamykające się kwotą 22 zł netto. (…) Naruszenie obowiązku określania cen usług na podstawie kosztów ich świadczenia podlega karze pieniężnej” – czytamy w komunikacie UKE.

Opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) – neostradzie tp – według propozycji TP SA ma wynieść 30 zł netto. Oprócz opłaty za utrzymanie łącza klient TP SA będzie ponosił jeszcze cennikową opłatę za internet, zależną od prędkości transferu danych. Telekomunikacja Polska poinformowała w piątek, że regulamin i cennik neostrady TP SA przekazała UKE 14 grudnia w celach informacyjnych.

Telekomunikacja Polska planuje oferować usługę neostrady oddzielonej od usług głosowych od 15 lutego 2007 roku. Zamówienia na neostradę bez abonamentu oraz wnioski o rezygnację z abonamentu będą przyjmowane miesiąc wcześniej od 15 stycznia przyszłego roku.

Prezes UKE nałożyła na TP SA we wrześniu 100 mln zł kary, a głównym argumentem była „nieprzejrzystość w zakresie opłat za poszczególne, powiązane ze sobą ofertowo usługi”. TP odwołała się od kary.

Obecnie nie można być użytkownikiem neostrady, jeżeli nie opłaca się abonamentu telefonicznego w TP SA w wysokości minimum 49,61 zł z VAT. Od 15 lutego w miejsce opłaty abonamentowej wejdzie opłata za utrzymanie łącza wynosząca 36,60 zł brutto.

UKE poinformował też w poniedziałek, że stoi na stanowisku, iż utrzymanie łącza nie jest odrębną usługą, lecz elementem kosztów usługi rozdzielonej od samej neostrady (tzw. naked DSL).

„Dla potrzeb świadczenia usługi naked DSL koszt utrzymania łącza powinien być dodany do pozostałych elementów kosztów świadczenia usługi neostrada, a nie traktowany jako dodatkowa usługa i obciążany marżą szacowaną przez prezesa UKE na ponad 50%” – czytamy w komunikacie UKE.

Według TP SA marża spółki na usłudze utrzymania łącza wynosi 3,50 zł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane