Układ Włodarzewskiej przyklepany

opublikowano: 15-01-2020, 22:00

Sąd zatwierdził układ dewelopera z wierzycielami. Warszawski Zakątek Cybisa, kluczową inwestycję spółki, ma kończyć grupa Profbud.

Początek 2020 r. przyniósł dobre informacje w sprawie Włodarzewskiej, kiedyś znanego warszawskiego dewelopera, który ugiął się pod garbem ponad 200 mln zł długów. Sąd, który w latach 2016-17 prowadził postępowanie restrukturyzacyjne spółki, a od 2017 r. prowadzi jej upadłość, właśnie zatwierdził układ, jaki Włodarzewska zawarła w październiku 2019 r. z największym wierzycielem: nabywcami mieszkań w Zakątku Cybisa (ZC), inwestycji dewelopera na warszawskim Ursynowie.

Zmiana inwestora

Zgodnie z pierwotnym planem układowym, przygotowanym miesiące temu przez stowarzyszenie nabywców mieszkań w ZC, rozgrzebane od kilku lat osiedle na około 300 mieszkań miała kończyć G1 Nieruchomości, spółka celowa firmy budowlano-deweloperskiej Fundamental Group. Ostatecznie jednak zajmie się tym Infinity, spółka holdingowa realizująca nieruchomościoweinwestycje pod marką Profbud. To właśnie Infinity dosłownie w przeddzień posiedzenia sądu przejęło spółkę G1 oraz wpłaciło 1,5 mln zł na notarialne konto depozytowe na poczet zapłaty należnej syndykowi Włodarzewskiej za rozgrzebaną inwestycję. To jednak kropla w morzu potrzeb — całkowity koszt dokończenia budowy ZC szacowany jest na ponad 54 mln zł.

Bankowe glejty

Monika Grabowska-Dziadak, adwokat stowarzyszenia nabywców mieszkań w ZC, zapewniała sąd, że grupa Profbud ma wystarczające możliwości finansowe i zaplecze osobowo- -sprzętowe, a także zdolność kredytową, by dokończyć inwestycję. Na potwierdzenie swych słów przedstawiła dokumenty z obsługujących Profbud banków, zgodnie z którymi tylko jedna firma z grupy pod koniec 2019 r. otrzymała kredyt na 14 mln EUR (prawie 60 mln zł).

Wątpliwości w tej sprawie próbował zgłaszać Jarosław Baniuk, pełnomocnik upadłej Włodarzewskiej, który chciał, by odroczyć decyzję o zatwierdzeniu układu do momentu dodatkowego uwiarygodnienia zdolności finansowych Profbudu. Sąd jednak się na to nie zgodził, argumentując, że postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe Włodarzewskiej i tak trwa już wystarczająco długo.

Zatwierdzenie układu nie oznacza, że osoby, które wyłożyły na mieszkania w ZC łącznie ponad 70 mln zł, mogą odtrąbić ostateczny sukces, a na rozgrzebanej inwestycji od razu pojawią się budowlańcy. Potrzebne jest jeszcze uprawomocnienie się decyzji sądu. Kiedy ono nastąpi, zależy głównie od tego, czy ktoś złoży odwołanie. Monika Grabowska-Dziadak liczy, że żaden z wierzycieli ani upadła spółka na taki krok się nie zdecydują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane