Ukraina: europejski gaz tańszy niż rosyjski

PAP
opublikowano: 21-03-2013, 14:16

W styczniu 2013 roku NAK Naftogaz Ukrainy importował w rewersie z Europy przez Polskę 46,7 mln metrów sześć. gazu, za który zapłacił 390 dolarów za tys.m. sześć. W tym samym czasie rosyjskie paliwo kosztowało 408,6 dolarów – podała rosyjska agencja Interfax.

Dostawy gazu z Europy do Ukrainy odbywają się w ramach kontraktu państwowego przedsiębiorstwa gazowniczego NAK Naftogaz Ukrainy z niemieckim koncernem RWE. Z Rosji w tym samym okresie zostało importowano 2,44 mld metrów sześć. paliwa, które kosztowało Ukrainę 408,6 dolarów za tys. metrów sześć.

Jak zaznacza rosyjski dziennik „Kommiersant”, w styczniu tego roku NAK Naftogaz Ukrainy był jedynym importerem rosyjskiego gazu. Na razie nie są znane wielkości dostaw gazu do Ukrainy z Europy w lutym br. Obserwuje się natomiast spadek ceny paliwa dostarczanego przez RWE. W listopadzie 2012 roku gaz dostarczany przez niemieckiego dostawcę kosztował 425 dolarów, zaś w grudniu 407,5 dolarów za tys. metrów sześć. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ub.r. RWE dostarczył na Ukrainę 52,7 mln metrów sześć. gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane