Czytasz dzięki

Ukraina: Juszczenko zdymisjonował rząd Tymoszenko

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-09-2005, 13:17

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zdymisjonował w czwartek rząd Julii Tymoszenko. Misję utworzenia nowego gabinetu powierzył Jurijowi Jechanurowowi. Juszczenko podpisał też dekret o dymisji sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Petra Poroszenki.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zdymisjonował w czwartek rząd Julii Tymoszenko. Misję utworzenia nowego gabinetu powierzył Jurijowi Jechanurowowi. Juszczenko podpisał też dekret o dymisji sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Petra Poroszenki.

    Na konferencji prasowej prezydent powiedział, że chciałby, aby Tymoszenko i Poroszenko pozostali w jego ekipie.

    Wyjaśnił, że zdymisjonował rząd z powodu "braku umiejętności działania w zespole" i niekończących się konfliktów między organami władzy. Podkreślił, że chciałby, by wszyscy członkowie jego ekipy byli zdolni do "zmiany zachowania i odbudowy jedności".

    Juszczenko zawiesił też w obowiązkach szefa swego gabinetu Ołeksandra Trietiakowa na czas śledztwa w sprawie zarzutów byłego szefa administracji prezydenckiej Ołeksandra Zinczenki, który oskarżył Trietiakowa i Poroszenkę korupcję.

    Prezydent zapowiedział też, że przeprowadzi dodatkowe konsultacje w sprawie prokuratora generalnego Swiatosława Piskuna i szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.    

    Juszczenko uchylił się w czwartek od odpowiedzi na pytanie, w jakim składzie siły proprezydenckie pójdą do marcowych wyborów parlamentarnych. "Może to być zarówno jeden blok, jak i trzy lub cztery ugrupowania. Głównym zadaniem jest stworzenie wspólnej platformy politycznej" - powiedział.

    Jechanurow, któremu powierzono misję utworzenia nowego gabinetu, był dotychczas szefem administracji obwodowej w Dniepropietrowsku. Był ministrem gospodarki (1997), a potem pierwszym wicepremierem (1999-2001), gdy Juszczenko pełnił funkcję szefa rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane