Ukraina: Polscy przedsiębiorcy przeciw likwidacji stref ekonomicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-04-2005, 18:27

Polscy inwestorzy na Ukrainie wyrażają zaniepokojenie z powodu decyzji ukraińskiego rządu o likwidacjispecjalnych stref ekonomicznych i zmian w prawie podatkowym.

Polscy inwestorzy na Ukrainie wyrażają zaniepokojenie z powodu decyzji ukraińskiego rządu o likwidacjispecjalnych stref ekonomicznych i zmian w prawie podatkowym.

    W piątek Międzynarodowe Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie wystosowało w tej sprawie list otwarty do prezydenta Wiktora Juszczenki i przedstawicieli najwyższych władz państwowych Ukrainy.

    Uczestnicy konferencji "Czy zmiany w ukraińskim prawodawstwie zagrażają ukraińskim inwestycjom?" podkreślili, że decyzje ukraińskiego rządu z ostatnich dni marca br. o likwidacji stref oraz wprowadzeniu 20-proc. VAT na inwestycje "mają zdecydowanie negatywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną Ukrainy, zwiększają nakłady finansowe przedsiębiorstw i wstrzymują ich rozwój".

    Przedstawiciele polskich i innych działających na Ukrainie inwestorów zdziwieni są tym, że zmiany w funkcjonowaniu wolnych stref ekonomicznych w prawie podatkowym nastąpiły praktycznie w ciągu kilku dni, bez żadnych uprzedzeń i konsultacji. Prowadzi to m.in. "do utraty zaufania kapitału zagranicznego do stabilności ukraińskiego prawa, zmniejszenia liczby przyszłych inwestorów, zmniejszenia liczby miejsc pracy, a nawet do ucieczki zagranicznego kapitału z Ukrainy" - czytamy w liście.

    "Rozumiemy działania ukraińskiego rządu skierowane na rozwój gospodarczy kraju, europejską integrację, podnoszenie stopy życiowej obywateli oraz konieczność uzupełnienia budżetu" - piszą przedsiębiorcy do prezydenta Ukrainy.

    Podkreślają jednak, że niespodziewane i niekonsultowane z nimi decyzje uderzają w stabilność finansową ich przedsiębiorstw i zmuszają do radykalnych zmian polityki inwestycyjnej.  Zebrani na konferencji w Kijowie odkreślali, że rząd Ukrainy likwidując wolne strefy ekonomiczne chciał doprowadzić do uzyskania większej przejrzystości podmiotów, które nie zawsze działały zgodnie z prawem. Uderzało to jednak również i w uczciwych biznesmenów szanujących ukraińskie prawodawstwo.

    "Jesteśmy przekonani, że tylko indywidualne podejście do każdej z istniejących stref ekonomicznych i każdego przedsiębiorstwa stworzy możliwość określenia ich prawa do dalszej działalności" - napisali uczestnicy kijowskiej konferencji.

    Przedsiębiorcy oświadczyli również, że decyzje rządu Ukrainy naruszają zapewnienia o niepodważalności gwarancji umów na ulgi podatkowe w wolnych strefach ekonomicznych oraz ostrzegają, że w razie utrzymania takiej polityki będą bronić swoich praw w sądach i instytucjach międzynarodowych.

    Na Ukrainie działają 942 przedsiębiorstwa z polskim kapitałem. Według danych Państwowego Komitetu Statystycznego z 1 stycznia 2005 r., wkłady finansowe polskich inwestorów w tym kraju osiągnęły 192,273 mln dolarów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane