Ukraińcy kupują nad Wisłą

opublikowano: 15-05-2017, 22:00

Obywatele Ukrainy są coraz aktywniejsi na rynku mieszkaniowym w Polsce.

W 2016 r. nasi wschodni sąsiedzi stali się właścicielami prawie 22 proc. lokali kupionych w naszym kraju przez cudzoziemców. To o połowę więcej niż Niemcy — wynika z raportu MSWiA, przeanalizowanego przez Home Brokera. W latach 2014 i 2015 zakupy Ukraińców rosły o 30-45 proc., ale w 2016 r. wzrost wyniósł aż 81 proc. (pod uwagę wzięto powierzchnię lokali). Według autorów raportu, obywatele Ukrainy interesują się nie tylko mieszkaniami, ale też ziemią. W 2016 r. otrzymali 109 zezwoleń na zakupnieruchomości gruntowej (47 proc. wszystkich pozwoleń na nabycie ziemi przyznanych osobom fizycznym z zagranicy). Według analizy Home Brokera, w 2016 r. w Polsce nieruchomości mieszkalne kupiły osoby prywatne i firmy ze 106 krajów, w tym tak egzotycznych jak Wyspy Turks i Caicos czy Sierra Leone. Największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyła się Warszawa, w której kupiono 1256 mieszkań (27 proc. wszystkich lokali nabytych przez mieszkańców innych krajów). Wynik jest jeszcze lepszy, gdy spojrzeć na metraż nieruchomości — lokale w stolicy mają w sumie 31 proc. powierzchni wszystkich mieszkań nabytych w Polsce przez obcokrajowców w 2016 r.

Rok wcześniej cudzoziemcy kupili w stolicy 1006 lokali o łącznej powierzchni 71,7 tys. mkw. Zgodnie z prawem obcokrajowcy kupujący nieruchomość nad Wisłą potrzebują zezwolenia MSWiA, ale ta zasada nie dotyczy mieszkań i lokali użytkowych. Tu ministerstwo ma tylko obowiązek gromadzenia danych o transakcjach, które raportują mu notariusze. Zezwolenie ministerstwa jest potrzebne jedynie na zakup lokali w przygranicznych miejscowościach przez inwestorów spoza UE, to jednak zdarza się rzadko. W 2016 r. ministerstwo wydało 96 zezwoleń na zakup lokalu mieszkalnego lub użytkowego w takich miejscach, najwięcej otrzymali Ukraińcy (59) i Białorusini (11).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu