Ukraińcy masowo migrują do Polski

KŁ, FT.COM
opublikowano: 23-10-2014, 12:26

Jeszcze zanim spór z Rosją zaczął niszczyć ukraińską gospodarkę, setki tysięcy Ukraińców opuściły kraj w poszukiwaniu lepszego życia. Ukraińcy są obecnie największą grupą imigrantów z krajów spoza Unii Europejskiej ubiegających się o zezwolenie na pobyt w bloku, wskazuje Gavin Jackson, bloger "Financial Times".

Z opublikowanych w środę danych Eurostatu wynika, że liczba Ukraińców, którym wydawano pozwolenia na pobyt w UE wzrosła w 2013 r. o 48 proc. Większość Ukraińców w poszukiwaniu pracy przeniósł się do Polski. W sumie przyznano 236 691 pozwoleń, co oznacza, że Ukraina wyprzedziła USA jako kraj pochodzenia największej liczby imigrantów do UE - Indie również wyprzedziły USA i zajęły drugie miejsce.

W 2013 r.  67 tys. więcej Ukraińców ubiegało się o pozwolenie na pobyt niż rok wcześniej.

Według “Financial Times”, emigracja z Ukrainy w 2014 r. mogła tylko wzrosnąć w związku z poważnym osłabieniem gospodarki związanym z nasileniem się konfliktu Kijowa z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Fotolia
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, FT.COM

Polecane