Ukraiński przemysł rolny stracił 4,3 miliarda dolarów

opublikowano: 14-06-2022, 20:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej Ukraina poniosła 4,3 miliarda dolarów szkód w ziemi uprawnej, maszynach i zwierzętach hodowlanych w wyniku rosyjskiej inwazji – donosi Bloomberg.

fot. Puls Biznesu

Zgodnie z raportem Romana Neytera, Hryhorii Stolnikovycha i Olega Nivievskyego, około połowa zniszczeń wojennych na Ukrainie pochodzi z zanieczyszczenia spowodowanego przez kopalnie i niezebrane plony. Prawie jedna czwarta – 926 milionów dolarów – to natomiast szkody wyrządzone maszynom rolniczym w wyniku działalności wojskowej i okupacji.

„Przewiduje się, że ukraińska gospodarka skurczy się o 45 proc., a dziesiątkom milionów ludzi na całym świecie grozi głód z powodu zakłóceń w eksporcie zbóż z Ukrainy i ciągłych szkód w jej sektorze rolno-spożywczym” – możemy przeczytać w raporcie.

Rosyjskie ataki na kluczowe ośrodki infrastruktury rolniczej zniszczyły duże ilości żywności. Tymczasem blokada ukraińskich portów zdusiła eksport tego kraju, odcinając kluczowe źródło dochodów i pogłębiając światowy kryzys żywnościowy, który może skłonić miliony ludzi do migracji.

Światowe ceny żywności są bliskie rekordowo wysokich, a na Ukrainie utknęły miliony ton zbóż i oleju roślinnego. Według agencji ONZ starania o ponowne otwarcie portów nie dają oznak postępu, a usuwanie min morskich może zająć miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane