Uleczą je tylko prywatne ręce

GAS
01-10-2008, 00:00

Uzdrowiska potrzebują dokapitalizowania. Bez tego nie ma mowy o inwestycjach, nowych klientach i zyskach.

Uzdrowiska potrzebują dokapitalizowania. Bez tego nie ma mowy o inwestycjach, nowych klientach i zyskach.

Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie zrzesza 43 ośrodki, które mają 46 tys. miejsc w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych i ponad 80 tys. w hotelach, pensjonatach i obiektach wypoczynkowych. Większość boryka się z niezbędnymi remontami, brakiem pieniędzy na inwestycje, dzięki którym mogłyby zarabiać.

Wszystkie uzdrowiska są spółkami skarbu państwa (SP) (w Szczawnicy ma on 20-procentowy udział). Wyjątek toNałęczów, który w 2004 r. kupiło Nestle Waters, właściciel kilkudziesięciu marek wód mineralnych na całym świecie.

— Nowy właściciel zapowiedział zainwestowanie w Nałęczów 30 mln zł. Na taki zastrzyk finansowy czeka większość ośrodków w Polsce, a ratunkiem dla nich jest prywatyzacja — twierdzi Wojciech Gucma, prezes Uzdrowiska Nałęczów.

Tak samo uważa Jerzy Szymańczyk, prezes Zespołu Uz-drowisk Kłodzkich (w Polanicy, Dusznikach i Kudowie) i szef Unii Uzdrowisk Polskich, zrzeszajęcej 25 placówek.

— Stawka za pacjenta, którą oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów pobytu kuracjuszy. Nie mówiąc o inwestycjach, które są konieczne, by zapobiec ucieczce klientów — alarmuje Jerzy Szymańczyk.

Wiele uzdrowisk częściowo łata dziury w budżetach sprzedażą wody mineralnej. Ale nie wszystkie ośrodki mają takie źródła — tak jest np. z Iwoniczem-Zdrojem.

— Choć mamy 15 odwiertów leczniczej wody mineralnej, nie jest to woda rynkowa. Po 3-4 godzinach od zabutelkowania nie nadaje się do picia. Świetnie służy nam jednak do kuracji kąpielowych, produkcji soli leczniczej i własnych kosmetyków — informuje Bolesław Kazalski, prezes uzdrowiska w Iwoniczu-Zdroju.

Minister skarbu państwa nadzoruje 25 spółek uzdrowiskowych, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP. Z prywatyzacji wyłączono 14 ośrodków. Reszta (Ustka, Kamień Pomorski, Przerzeczyn, Kraków Swoszowice, Wieniec, Połczyn, Horyniec, Iwonicz, Rabka i Wysowa) ma być sprzedana w latach 2008-10 (w pięciu państwo chce zachować większościowy pakiet przez co najmniej 5 lat). Jeszcze w tym roku zostanie sprzedany 20-procentowy pakiet udziałów uzdrowiska w Szczawnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Uleczą je tylko prywatne ręce