Ulga meldunkowa: konsekwencje uchwały NSA

IJ
opublikowano: 24-04-2012, 18:11

Możliwe, że również organy podatkowe przekonają się do korzystnej uchwały NSA w sprawie ulgi meldunkowej – prognozuje Piotr Kaim, doradca podatkowy PwC.

W tym miesiącu Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę korzystną dla osób zainteresowanych ulga meldunkową. Czy dla wszystkich będzie ona korzystna. Piotr Kaim, doradca podatkowy PwC analizuje jej konsekwencje w artykule, który ukazał się na stronie taxonline.pl.

Najpierw przypomina, że ulga meldunkowa weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i została uchylona ze skutkiem od 1 stycznia 2009 r. W związku z tym, formalnie obowiązywała tylko dwa lata: 2007 i 2008 . Ale wprowadzenie przepisów przejściowych sprawiło, że zachowuje znaczenie do dzisiaj. Ulga ta dotyczy odpłatnego zbycia nieruchomości i praw do nieruchomości (takich jak własność, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze prawo własnościowe lub prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielnie mieszkaniowej), o ile nieruchomość została „nabyta lub wybudowana (oddana do użytkowania)” w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

Zakres zwolnienia

Sens tej ulgi, jak zwraca uwagę doradca, sprowadza się ogólnie do tego, że przychód ze zbycia nieruchomości lub wspomnianych powyżej praw jest całkowicie wolny od podatku, jeżeli – przed datą zbycia – zbywca był zameldowany na pobyt stały w budynku lub lokalu, którego dotyczy transakcja, przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

Z ulga tą wiąże się wiele problemów. Chodzi głównie o zameldowanie, zasadniczą przesłankę ulgi meldunkowej, a dotyczyć może jedynie lokalu, bądź budynku. Tymczasem sprzedaż jednego i drugiego związana jest z przeniesieniem dodatkowych praw, takich jak np. własność lub użytkowanie wieczyste gruntu. Jak się zdaje, formułując ulgę meldunkową, ustawodawca o tym zapomniał – podkreśla Piotr Kaim. W ustawie napisano, że zwolnienie dotyczy m.in. odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, a także lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu (pozostałe transakcje objęte ulgą odnoszą się do praw spółdzielczych). Nie wskazał przy tym, czy – poza podstawową transakcją – zwolnienie obejmuje też transfer praw związanych z budynkami i lokalami. Doprowadziło to do ogólnej dezorientacji oraz rozbieżności w orzecznictwie.

Uchwała NSA

Uchwała siedmiu sędziów NSA z 2 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FPS 3/11) rozstrzyga większość takich wątpliwości na korzyść podatników. Formalnie jednak dotyczy ona tylko niektórych stanów faktycznych, objętych ulgą meldunkową. Są to przypadki, w których przedmiotem odpłatnego zbycia jest własność gruntu wraz z budynkiem wzniesionym na gruncie, bądź udział w nieruchomości składającej się z własności gruntu i budynku.

Począwszy od 2 kwietnia 2012 r. wszystkie sądy administracyjne powinny szanować autorytet NSA i orzekać, że – w takiej sytuacji – zwolnienie wynikające z ulgi meldunkowej obejmuje nie tylko przychody ze sprzedaży budynku, ale także gruntu.

Zakres uchwały

Według doradcy, można się spodziewać, że jej faktyczne znaczenie będzie szersze niż zakres obowiązywania w sensie formalnym. Jak ocenia, stosunkowo najsłabszą sytuację mają zbywcy całych budynków mieszkalnych, wzniesionych na gruncie, który jest przedmiotem użytkowania wieczystego. Takie budynki są odrębnym przedmiotem własności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ulga meldunkowa: konsekwencje uchwały NSA