IP Box już do wzięcia

opublikowano: 10-01-2019, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy zarabiają na własności intelektualnej, zapłacą niższy podatek od uzyskanych dochodów.

Obowiązujący od początku roku IP Box to rozwiązanie podatkowe, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce. To także sposób na zachęcanie przedsiębiorców do odważniejszego szukania potencjału biznesowego w prawach własności intelektualnej (IP). Przedstawiciele biznesu, którzy uzyskują dochody ze wspomnianych praw, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. Przedsiębiorca musi jednak prowadzić działalność B+R związaną z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem IP. Może to robić samodzielnie lub korzystać z wyników prac badawczych innych podmiotów, w tym z nim powiązanych.

— IP Box to odpowiedź na postulaty środowiska przedsiębiorców zgłaszane w trakcie prac nad rządową Białą Księgą Innowacyjności. Otrzymują oni narzędzie pozwalające rozwijać im projekty biznesowe na nową skalę — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Anna Zaleska, starszy menedżer w Crido, przypomina, że działalność B+R obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe. Firma powinna podejmować je systematycznie i wykorzystywać zasoby wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

— Badania naukowe dzielą się na podstawowe i aplikacyjne. Pierwsze obejmują prace empiryczne lub teoretyczne i nie muszą mieć zastosowania komercyjnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku badań aplikacyjnych. Ich celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności oraz opracowanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów i usług — tłumaczy Anna Zaleska.

Warto podkreślić, że prace rozwojowe mogą dotyczyć m.in. narzędzi informatycznych i oprogramowania. Dzięki temu firmy działające w IT łatwo zakwalifikują projekty do wspomnianych prac.

— Dla przedsiębiorstw nastawionych na komercyjne wykorzystanie uzyskiwanych wyników B+R najważniejsze są definicje badań aplikacyjnych i prac rozwojowych — ocenia starszy menedżer Crido.

Aby firma mogła skorzystać z preferencyjnego opodatkowania,opracowane w toku prac B+R rozwiązanie musi być chronione jednym z określonych praw. Wśród nich są m.in. patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy lub z rejestracji wzoru przemysłowego, a także autorskie prawa do programów komputerowych. Jadwiga Emilewicz podkreśla, że celem IP Box jest także zwiększanie zatrudnienia w dziedzinie badań i rozwoju w sektorze prywatnym. Rozwiązanie powinno pomóc rozkręcić pionierskie projekty firm, które skorzystały z pieniędzy unijnych na rozwój własnego zaplecza B+R.

Podatkowa ulga ma służyć zarówno zwiększeniu liczby patentów krajowych, jak i międzynarodowych uzyskiwanych przez rodzime przedsiębiorstwa.

Małgorzata Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, nie ma wątpliwości, że w Polsce potrzebne są regulacje, dzięki którym firmy chętniej niż dotychczas będą stawiały na nowatorskie przedsięwzięcia. Tym bardziej że funduszy unijnych w kolejnych latach będzie mniej niż w obecnej perspektywie.

Zwraca uwagę, że nasz kraj wydaje na B+R 1 proc. PKB, co plasuje go dopiero na 21. miejscu wśród państw członkowskich UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy