Ulga na kasy także dla następcy prawnego

opublikowano: 12-03-2018, 22:00

Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej firmy nie przejmuje jej obowiązków. Nie stosuje się tu uniwersalnej sukcesji — orzekł NSA.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w którą zostało przekształcone jednoosobowe przedsiębiorstwo, może skorzystać z ulgi na zakup kas rejestrujących, nawet jeśli ono już wcześniej to zrobiło. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zajął takie stanowisko w wyroku wydanym w tym miesiącu (sygn. akt I FSK 726/16). Wyraził pogląd inny niż organ podatkowy, z którym spierał się podatnik. Prawo do ulgi wynika z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Podatnicy, którzy terminowo zaczęli ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego, mogą odliczyć od niego wydatki na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia tej ewidencji. Odpisać można 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Jak informuje Stanisław Kędzierski z PwC (taxonline. pl), wspomniany jednoosobowy przedsiębiorca skorzystał z tego zwrotu, gdy nabył kasy, prowadząc biznes na własne nazwisko.

Zaprzestał go z chwilą przekształcenia w spółkę z o.o., co wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jednocześnie, według przepisów o VAT, nadal był on jego czynnym podatnikiem. Jako spółka także kupił kasy i postanowił odliczyć wydatki. Dla potwierdzenia swoich praw zwrócił się do organu podatkowego o wydanie w tej sprawie interpretacji. Fiskus wydał jednak zaskakującą dla niego opinię. Stwierdził, że odliczenie przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem obowiązku ewidencjonowania powstającego po raz pierwszy. Art. 111 ust. 4 stanowi o ulgach przysługujących przy zakupie urządzeń zgłoszonych na dzień powstania tego obowiązku — oraz że przepis zawiera tryb warunkowy i odnosi się do podmiotów, które wcześniej nie musiały rejestrować obrotów i podatku. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Szczecinie, który podzielił pogląd organu podatkowego.

Stanisław Kędzierski wyjaśnia, że według sądu skutkiem sukcesji praw będzie wejście przez spółkę w ukształtowaną prawnie sytuację przedsiębiorcy, w której już skorzystał z ulgi. Zdaniem WSA, w badanej sprawie nie było likwidacji jednoosobowej działalności, ale jedynie zmiana jej formy prawnej, czyli podmiot ten powinien być traktowany, jakby to był ten sam podatnik. Ostatecznie o uprawnieniach spółki przesądził NSA. Zwrócił on uwagę, że zgodnie z art. 93a ordynacji podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa, która powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, wstępuje we wszelkie prawa przewidziane przepisami. Sąd podkreślił, że przepis nie wskazuje na obowiązki. W badanej sprawie podmiot przekształcany nadal istnieje, bo nie można zlikwidować podatnika będącego osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą. Wykreślana jest prowadzona przez nią działalność, ale nie sam podmiot. W konsekwencji przekształcany przedsiębiorca jest nadal podatnikiem VAT, którego obowiązkiem jest prowadzenie rejestracji za pomocą kas (a którego spółka z o.o. nie przejęła). W przypadku analizowanego przekształcenia nie stosuje się sukcesji uniwersalnej. W konsekwencji następca prawny ma prawo odliczyć wydatki na zakup kas, bo jest podatnikiem, który rozpoczyna ewidencjonowanie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy