Ulotny optymizm inwestorów

Roman Przasnyski, Open Finance
opublikowano: 19-11-2010, 16:47

Nastroje panujące dziś na większości giełd w niczym nie przypominały czwartkowego entuzjazmu. Nadal obowiązuje teza, że  mieliśmy do czynienia jedynie z odreagowaniem, w ramach spadkowej korekty.

Początek handlu na warszawskiej giełdzie przyniósł niewielki wzrost indeksów. WIG20 i WIG zyskiwały na otwarciu po około 0,3 proc., a wskaźniki małych i średnich spółek szły w górę po 0,4 proc. Chęć do odrabiania strat była więc równie rachityczna, jak dzień wcześniej. A i ten słaby optymizm wkrótce całkiem wygasł. Jeszcze przed upływem pierwszej godziny oba główne indeksy zeszły pod kreskę, a pozostałe dwa broniły się przed tym niewiele dłużej.
O ile w czwartek w gronie największych spółek liczyły się przede wszystkim KGHM, Telekomunikacja Polska i PZU, to dziś blue chipy szły już szerszym frontem. Niestety dla posiadaczy ich akcji, głównie w dół. Walory miedziowego kombinatu jedynie na początku notowań zyskiwały niemal 1 proc. Kilka godzin później tyle samo traciły na wartości i systematycznie powiększały skalę zniżki. Rolę liderów spadków szybko zaczęły przejmować największe banki. Papiery Pekao i PKO tuż po południu solidarnie spadały po ponad 2,5 proc. Walory Telekomunikacji Polskiej nie były już tak mocno przeceniane, jak dzień wcześniej, jednak przez cały czas przebywały na niewielkim minusie. Minimalnie zmieniał się kurs akcji PZU, trzymając się w okolicach 370 zł, jednak obroty wciąż były bardzo wysokie. Widać więc, że decyzja Eureko o sprzedaży swojego pakietu akcji ubezpieczyciela skłoniła część inwestorów do przetasowań w portfelach.

W Europie także optymizmu było jak na lekarstwo. Jednak niewielki, sięgający 0,3 proc. poranny wzrost, umożliwił indeksowi giełdy we Frankfurcie wspięcie się na poziom najwyższy od czerwca 2008 r. Później przewagę miała już podaż. Spadkom przewodziły rynki charakteryzujące się największym ryzykiem. W Atenach i Madrycie indeksy traciły przed południem po ponad 1 proc. W tym gronie znalazła się też Warszawa. Na pozostałych parkietach skala spadków nie przekraczała na ogół 0,5 proc.

W warunkach niemal kompletnego braku nowych bodźców w postaci wydarzeń i informacji makroekonomicznych, inwestorzy z umiarkowanym niepokojem obserwowali spadające notowania kontraktów na amerykańskie indeksy. Większego poruszenia nie spowodowała wiadomość o podniesieniu przez Chiny stopy rezerw obowiązkowych o 0,5 punktu procentowego. Niewielką reakcję można było zauważyć na rynku surowcowym, gdzie po niewielkich porannych wzrostach, w dół poszły ceny ropy naftowej i miedzi. Ta druga już w ciągu ostatnich kilku dni tego typu decyzja chińskich władz monetarnych mogła stworzyć wrażenie, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podniesienia stóp procentowych.

Ostatecznie WIG 20 stracił 1,2 proc., WIG nieco ponad 1 proc., mWIG40 0,6 proc., a sWIG80 0,7 proc. Obroty na całym rynku wyniosły 2,06 mld zł.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Roman Przasnyski, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane