Czytasz dzięki

Umicore pożycza z EBI na polski zakład

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Belgijski producent dostał 125 mln EUR kredytu na fabrykę materiałów do akumulatorów w Nysie.

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił Umicore, firmie specjalizującej się w technologii zaawansowanych materiałów i recyklingu, 125 mln EUR kredytu. Koncern pokryje z niego około połowy kosztu początkowej fazy budowy fabryki materiałów katodowych w Nysie. Umicore rozpoczął prace budowlane w 2019 r., a produkcja ma ruszyć pod koniec tego roku. Cała inwestycja jest szacowana na 660 mln EUR. W zakładzie ma docelowo pracować 350-400 osób.

Zakład Umicore w Nysie jest już w budowie. Ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej

Już powstaje:

Zakład Umicore w Nysie jest już w budowie. Ma ruszyć jeszcze w tym roku.

— To pierwszy kredyt udzielony przez EBI koncernowi Umicore. W kontekście coraz bardziej intensywnych działań na rzecz elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego ważne jest budowanie ogólnoeuropejskiego potencjału wytwórczego obejmującego cały łańcuch wartości związany z produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych — mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

W marcu bank udzielił 480 mln EUR kredytu spółce LG Chem Wrocław Energy, która w Kobierzycach produkuje baterie do elektrycznych samochodów. EBI przewiduje, że w tym roku udzielane przez niego wsparcie projektów związanych z produkcją akumulatorów wyniesie ponad 1 mld EUR.

Przez ostatnią dekadę bank pożyczył 950 mln EUR na tego typu projekty, a łączne koszty zrealizowanych dzięki temu inwestycji wyniosły 4,7 mld EUR. Umicore ma już w Polsce od 2016 r. zakład w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. To jedna z 48 należących do grupy fabryk katalizatorów. Grupa z siedzibą w Belgii miała w 2019 r. 17,5 mld EUR przychodów, a bez obrotu metalami było to 3,4 mld EUR. Pod koniec roku w spółce pracowało 11,1 tys. osób.

660 mln EUR - tyle ma kosztować fabryka Umicore w Polsce.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane