UMiRM wyjaśnia kwestię dodatków

Patrycja Otto
17-12-2002, 00:00

Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast postanowił udzielić wyjaśnienia w związku z sygnalizowanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów problemami dotyczącymi występującego w gminach zróżnicowania przy przyjmowaniu daty właściwej dla wszczęcia postępowania o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Jak wyjaśnia UMiRM, dodatek mieszkaniowy ma na celu pokrycie z funduszów publicznych części kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, datą wszczęcia postępowania o jego przyznanie będzie dzień dostarczenia właściwemu organowi żądania w tej sprawie. Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany tylko na wniosek osoby zainteresowanej w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do podania ubiegający się musi dołączyć deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia dokumentu. Organ nie może odmówić przyznania dodatku zainteresowanemu, który wystąpił z wnioskiem oraz spełnia wymagane warunki.

Decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz doręczona wnioskodawcy i zarządcy lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Dodatek ma charakter świadczenia czasowego. W związku z tym jest przyznawany na okres sześciu miesięcy. Istnieje jednak możliwość ponownego nadania wniosku na kolejne okresy sześciomiesięczne. W tym celu osoba uprawniona musi złożyć nowy wniosek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / UMiRM wyjaśnia kwestię dodatków