Umowa okresowa została ograniczona

Albert Stawiszyński
05-11-2003, 00:00

Pracodawco — lub pracowniku — jeśli zawrzesz umowę na czas określony do końca grudnia, będziesz miał większą swobodę.

Sejm 14 października 2003 r. uchwalił kolejną nowelizację kodeksu pracy, która obecnie jest w Senacie. Regulacje mają wejść w życie z początkiem roku. Projektowane zmiany dotyczą m.in. okresowych umów o pracę.

— Ustawodawca chce powrócić do zasady, że po zawarciu dwóch umów o pracę na czas określony zawarcie kolejnej jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, o ile przerwa między nimi jest krótsza niż 1 miesiąc — wskazuje Hubert Mackiewicz, radca prawny z kancelarii Kalwas i Wspólnicy.

Teraz pracodawcy bez żadnych ograniczeń co do liczby mogą zawierać z pracownikami umowy o pracę na czas określony.

Uwaga na terminy

W przypadku, gdy od 1 stycznia 2004 r. zacznie obowiązywać przepis nakazujący trzecią kolejną umowę na czas określony przekształcić w umowę na czas nieokreślony, powstaje pytanie: czy umowy okresowe zawarte przed nowym rokiem będą się liczyć? Przepisy tego nie wyjaśniają (na razie nic nie wiadomo, aby Senat to doprecyzował). Jednak z podobną sytuacją pracodawcy mieli do czynienia w 1996 r., kiedy to weszły w życie przepisy ograniczające zawieranie kolejnych umów na czas określony. Wówczas Sąd Najwyższy w uchwale z 16 kwietnia 1998 r. uznał, że można w takiej sytuacji brać pod uwagę tylko umowy na czas określony zawarte po dacie wejścia przepisu w życie. Można domniemywać, że teraz będzie podobnie, choć trzeba przypomnieć, że uchwała SN może być tylko wskazówką dla sądów (oczywiście bardzo istotną).

Bez aneksowania

Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje wykluczają aneksowanie umów zawartych na czas określony.

— Zdecydowano się na przyjęcie rozwiązania, że uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony, dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy, uważa się za zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony — dodaje Hubert Mackiewicz.

Zmiany dotkną także samej treści umowy o pracę zawieranej na czas określony. Zdecydowano się bowiem na doprecyzowanie, wskazując, że powinno się w niej znaleźć określenie stron, daty zawarcia umowy, składników wynagrodzenia i ich wysokości oraz wymiaru czasu pracy. Obecnych umów nie będzie trzeba przystosowywać do tego wymogu. Dotknie on tych zawartych po 1 stycznia 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Umowa okresowa została ograniczona