UNCTAD: gdzie USA i Chiny się biją, tam UE korzysta

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

UNCTAD, Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju, oszacowała, kto skorzysta, a kto straci na trwającej wojnie handlowej między USA i Chinami. Nie są to firmy z krajów, które nałożyły na siebie nawzajem cła.

— Nasza analiza dowodzi, że cła nie są skuteczne w ochronie krajowych firm. Stają się natomiast ważnymi instrumentami ograniczającymi handel z danego kraju. Wymiana handlowa między USA a Chinami spadnie i zostanie zastąpiona przez handel z innymi krajami — mówi Pamela Coke-Hamilton, szefowa działu międzynarodowego handlu w UNCTAD.

Z wartego 250 mld USD chińskiego eksportu objętego cłami do USA ok. 82 proc. przejmą firmy z innych krajów, ok. 12 proc. pozostanie w przedsiębiorstwach z Chin, a tylko 6 proc. trafi do amerykańskich spółek. Objęty cłami amerykański eksport do Chin wart 85 mld USD w 85 proc. zostanie przejęty przez firmy z krajów trzecich, mniej niż 10 proc. utrzymają spółki z USA, a chińskie zdobędą tylko 5 proc. Taki wynik dotyczy wszystkich sektorów: od maszyn przez wyroby z drewna, meble, sprzęt telekomunikacyjny, wyroby chemiczne po precyzyjne urządzenia.

Z badania wynika, że eksport Unii Europejskiej urośnie najbardziej — zdobędzie ok. 70 mld USD z wymiany handlowej USA — Chiny (50 mld USD chińskiego eksportu do USA i 20 mld USD amerykańskiego eksportu do Chin). W 2018 r. Polska wyeksportowała poza UE towary i usługi za 42,8 mld EUR, co stanowiło 2,2 proc. unijnego eksportu wartości niemal 1,9 bln EUR. Japonia, Meksyk i Kanada zyskają na wojnie handlowej USA i Chin po ponad 20 mld USD. W przypadku Meksyku jest to 6 proc. całego eksportu. Eksperci UNCTAD ostrzegają, że nawet jeśli niektóre kraje zwiększą eksport, to skutki wojny handlowej będą dla globalnej gospodarki negatywne, a to oznacza wahania cen surowców, zawirowania na rynkach finansowych i huśtawki kursów walut. Do konfliktu dołączyć mogą kolejne kraje wprowadzające protekcjonistyczną politykę.

Na początku 2018 r. Chiny i USA nałożyły cła na towary wartości po około 50 mld USD. Konflikt eskalował i we wrześniu 2018 r. USA wprowadziły 10-procentowe cła na import z Chin wart 200 mld USD. Chiny zareagowały zwiększając zasięg ceł na amerykańskie towary warte dodatkowo 60 mld USD. Początkowo 10-procentowe cło miało urosnąć do 25 proc. w styczniu 2019 r., ale na początku grudnia ubiegłego roku oba kraje uzgodniły ich zamrożenie do 1 marca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy