UNFE musi się opamiętać

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 16-10-2000, 00:00

UNFE musi się opamiętać

Środowisko funduszy emerytalnych wyartykułowało wreszcie protest przeciwko własnemu regulatorowi — Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. O tym, że urząd chce ręcznie sterować tym rynkiem — wiadomo już od bardzo dawna. Wszyscy po cichu nie zgadzają się z UNFE. Na łamach „PB” jawnie powiedział to jedynie Marek Góra, szef zespołu twórców reformy emerytalnej. PTE zaś dotychczas nie chciały narażać się UNFE.

DO WYSTOSOWANIA oficjalnego listu protestacyjnego do premiera Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych zmusił negatywny stosunek prezesa UNFE do procesu konsolidacji. A fuzje, obok problemów ZUS, są obecnie największą bolączką tego rynku. Urząd chce bezprawnie decydować, kto z kim ma się połączyć i na jakich warunkach. Prezesi PTE zaznaczają w swoim liście, że przepisy artykułów 66 i 67 ustawy o OFE nie wprowadzają, poza rutynową procedurą uzyskania zezwolenia, żadnych dodatkowych obostrzeń. UNFE natomiast narusza konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej, sytuując się ponad prawem. Potwierdza to wypowiedź rzecznika UNFE w piątkowej „Gazecie Wyborczej”,który uważa za „niesłychany skandal”, że nadzorowany chce wpływać na to, jak wykonuje się nad nim nadzór. A przecież ustawa o izbach gospodarczych w art. 4 daje izbom możliwość takiej oceny.

TO ŹLE, że nadzorowany krytykuje nadzór, ale ma do tego prawo. Jeżeli zaś decyduje się na wykorzystywanie takiej możliwości — jest to sygnał, że coś nie tak jest z nadzorcą. Jeden z przedstawicieli PTE zauważył, iż „pozornie broniąc konkurencji, urzędnicy tworzą warunki do powstania oligopoli. A wszystko zaczyna się od sloganu o ochronie interesów członków funduszy emerytalnych”.

„PB” 9 października 2000 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu