Unia da 360 mln zł na innowacyjne badania

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 03-03-2011, 00:00

Innowacyjna stłuczka, żeliwo ausferyczne i zielona energia z odpadów wodoru — na to przyzna kasę PARP.

Dotacje dostanie 12 giełdowych spółek

Innowacyjna stłuczka, żeliwo ausferyczne i zielona energia z odpadów wodoru — na to przyzna kasę PARP.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozdzieliła wczoraj 360 mln zł na prowadzenie innowacyjnych badań (działanie 1.4 programu Innowacyjna Gospodarka). Na liście szczęśliwców, którzy dostaną kasę z UE jest aż 12 giełdowych spółek. Po dobrych wieściach ich notowania wystrzeliły.

Światowa innowacja

Jedną z największych dotacji zgarnie Skotan. 29,5 mln zł z UE pójdzie na projekt "Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych".

— Chcemy produkować zieloną energię elektryczną z wodoru odpadowego, który powstaje w technologii wytwarzania związków chemicznych w instalacjach Grupy PCC. Na razie nie jest zagospodarowywany — mówi Marek Pawełczak, prezes Skotanu.

Cały projekt jest wart 40 mln zł. Zdaniem prezesa, za wcześnie myśleć o kosztach wdrożenia wyników badań.

— Będziemy się starali zrealizować go jak najszybciej, ale na pewno zajmie to kilka kwartałów. Wdrożenie wyników badań będzie uzależnione od efektywności projektu. Na razie staramy się uruchomić pierwszy etap instalacji drożdżowej dofinansowanej wcześniej przez UE. Rozruch technologiczny powinien zacząć się w kwietniu– tłumaczy Marek Pawełczak.

Dotacje na badania dostał też PZ Cormay. Producent odczynników i dystrybutor sprzętu diagnostycznego dostał 7,3 mln zł na "Opracowanie innowacyjnego analizatora hematologicznego klasy 5-diff oraz dedykowanych odczynników".

— Nasz projekt jest innowacyjny w skali światowej. Prace nad nim zakończymy w 2013 r. Produkcję uruchomimy w kooperacji z doświadczoną firmą zachodnioeuropejską — wyjaśnia Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

To niepierwszy sukces. Wcześniej spółka zdobyła 3 mln zł na budowę analizatora biochemicznego.

7,5 mln zł na "Prace rozwojowe nad innowacyjną technologią odzysku stłuczki szklanej o granulacji poniżej 10 mm" zdobyła spółka Krynicki Recykling. Deklaruje, że innowacyjnej technologii nie ma jeszcze na polskim rynku.

— Z punktu widzenia technologicznego to premiera. Dzisiejsza technologia skupia się na stłuczce powyżej 10 mm, a ta, nad którą chcemy pracować, jest wykorzystywana wyłącznie na poziomie laboratoryjnym — wyjaśnia Krzysztof Baczyński z Krynicki Recykling.

Wsparcie dostaną też Odlewnie Polskie, które zrealizują projekt "Badania i opracowanie techniki wytwarzania innowacyjnego wysokojakościowego żeliwa ausferytycznego".

— Będziemy pracować nad innowacyjnym tworzywem, które nie jest jeszcze produkowane w Polsce. Jest bardzo wytrzymałe, ale tańsze od tworzyw z dużą ilością pierwiastków, które może zastępować. Ma zastosowanie m.in. w motoryzacji, przy budowie dróg i maszyn. O tego typu tworzywo pytają już nasi klienci — mówi Adam Nowak, dyrektor ośrodka badawczo-rozwojowego Odlewni Polskich.

Na badania spółka dostała1,7 mln zł. Brak dotacji na wdrożenie ich wyników (skończyły się w 2010 r.) nie jest dla niej przeszkodą.

— Mamy już potrzebny do produkcji piec solny, który wybudowaliśmy także dzięki unijnemu dofinansowaniu. To jedyna taka instalacja w Polsce — dodaje Adam Nowak.

Gęste sito

O dofinansowanie nie było łatwo: w kolejce ustawiło się 600 chętnych, ale pieniędzy starczyło dla 107 najlepszych projektów. Część odpadła na etapie oceny formalnej, innym, choć przeszły przez biurokratyczne sito, przeszkodził mały budżet.

— Dotacje zdobyły projekty najbardziej innowacyjne: za innowacyjność planowanych rezultatów prac badawczo-rozwojowych można było dostać 40 na 100 punktów. Preferowaliśmy projekty z dziedzin: info, techno i bio — wyjaśnia Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Marek Pawełczak

Skotan

29,5

mln zł Taką dotację dostanie Skotan, którego kapitalizacja to 122 mln zł...

Adam Krynicki

Krynicki Recycling

7,6

mln zł ...taką – Krynicki Recykling, którego kapitalizacja to 55 mln zł...

Tomasz Tuora

Cormay

7,3

mln zł ...a taką — Cormay o kapitalizacji 291 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu