Czytasz dzięki

Unia Europejska wciąż zmaga się z problemem

opublikowano: 21-02-2019, 22:00

Polska plasuje się pośrodku listy krajów poważnie zagrożonych ubóstwem energetycznym.

O ubóstwie energetycznym mówimy, kiedy gospodarstwo domowe wydaje na zapewnienie komfortu termicznego w miejscu zamieszkania (21 stopni C w pomieszczeniach, w których przebywamy i 18 stopni C w korytarzach) znaczną część swoich dochodów przy równoczesnych niskich dochodach. W 2016 r. problem ten dotyczył ponad 4,6 mln Polaków, tj. 12,2 proc. populacji, zamieszkującej 1,3 mln gospodarstw domowych. Nie tylko rodzin o niskich dochodach, lecz także mieszkańców budynków o niskim standardzie technicznym, domów jednorodzinnych lub zabytkowych kamienic ogrzewanych przy pomocy nieefektywnych indywidualnych źródeł ciepła (pieców, kominków i kotłów).

Jak pokazuje raport European Energy Poverty Index, opublikowany 20 lutego 2019 r., z ubóstwem energetycznym zmaga się większość krajów Unii Europejskiej. Analiza przygotowana przez francuskich ekspertów OpenExp (think tank zajmujący się polityką zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji energetycznej w Europie) dowodzi, że ubóstwo energetyczne najbardziej dotyka kraje południowej i wschodniej Europy, a najgorsza sytuacja jest w Bułgarii. W badaniu z zastosowaniem nowej metodologii kraje UE oceniano pod względem czterech głównych czynników: wilgotności i nieszczelności w domach, wysokich kosztów energii w gospodarstwach domowych, niezdolności do utrzymywania ciepła w domu zimą i niemożności utrzymania chłodu w domach latem. Polska znalazła się na 14. pozycji i nadal jest zaliczana do krajów poważnie zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Z raportu wynika, że 17 krajów unijnych ma znaczące problemy z ubóstwem energetycznym. Wzrasta udział wydatków gospodarstw domowych na energię. W rodzinach o niskich dochodach wzrosły o 33 proc. w latach 2000-14. Istnieje wyraźna różnica między krajami północno-zachodnimi i południowo-wschodnioeuropejskimi. Czynniki społeczno-ekonomiczne odgrywają większą rolę w poziomie ubóstwa energetycznego niż pogoda. Kraje o silnych regulacjach dotyczących budownictwa i wyższym PKB na mieszkańca wykazują niższy poziom ubóstwa energetycznego. Kraje zajmujące niskie pozycje w rankingu zmagają się z ubóstwem energetycznymzarówno w zimie, jak i w lecie. Według autorów raportu, nadal brakuje działań politycznych, mających na celu rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego. Niewiele państw UE podejmuje również realne działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w skali przyjętej przez Wspólnotę (32,5 proc. do roku 2030).

Jedynym członkiem UE, który uwzględnił cel dotyczący ubóstwa energetycznego w projekcie krajowych planów energetycznych i klimatycznych, pozostaje na razie Grecja. Do opracowania rankingu wykorzystano zestaw czterech wskaźników, opartych na danych Eurostatu. Umożliwia on, po raz pierwszy podobnych zestawień, całościowe porównanie ubóstwa energetycznego w różnych krajach z uwzględnieniem jego przyczyn i przejawów. To unikatowe podejście mogłoby zostać wykorzystane do zmierzenia ogólnoeuropejskich postępów w zakresie ubóstwa energetycznego w ramach nowego prawodawstwa UE dotyczącego energii. Zwiększająca się świadomość w zakresie ubóstwa energetycznego doprowadziła do włączenia w 2018 r. obowiązkowych pomiarów i działań w tym zakresie do pakietu energetycznego UE na 2030 r. Koalicja organizacji zrzeszonych pod nazwą Prawo do energii apeluje jednak o stworzenie krajowych planów działania we wszystkich krajach UE i zakaz odłączeń od sieci w celu ochrony gospodarstw domowych najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane