Unia Europejska zaakceptowała postulaty kandydatów

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 13-12-2002, 19:10

Premier Danii Anders Fogh Rasmussen uroczyście oznajmił o osiągnięciu porozumienia na szczycie w Kopenhadze między 10 kandydatami a członkami Unii. - Wszystkie postulaty z jakimi przyjechaliśmy do Kopenhagi zostały przyjęte - powiedział premier Leszek Miller po ostatniej rundzie rozmów. - Do polskiego budżetu trafi dodatkowo 1,5 mld EUR - dodał.

- Dopłaty bezpośrednie dla rolników wyniosą 55 proc. w pierwszym roku członkostwa, 60 proc - w drugim, 65 proc. - w trzecim - poinformował premier Miller.

Polska uzyskała też zgodę na utrzymanie 7 proc. VAT w budownictwie mieszkaniowym. Unia zgodziła się również na uznanie kwalifikacji polskich pielęgniarek oraz na zwiększenie o 172 mln EUR, łącznie do 400 mln EUR kwoty przeznaczonej na ochornę granic. Kwota "mleczna" wzrośnie o 1,5 mln ton do 8,5 mln ton, co według premiera Millera oznacza, że nasz kraj będzie samowystarczalny jeśli chodzi o jego produkcję.

Polska, Czechy i Węgry do ostatniej chwili walczyły o dodatkowe pieniądze w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej. Przywódcy Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Słowacji i Słowenii dali wcześniej do zrozumienia, że są gotowi do zakończenia negocjacji na warunkach zaoferowanych przez Unię.

Polska delegacja nie zdradzała, co jest głównym punktem spornym w trakcie negocjacji. Nieoficjalnie wiadomo, że dyskutowano głównie ofertę szybszego dostępu naszego kraju do 1 mld EUR z zaproponowanych naszemu krajowi wcześniej 8,6 mld funduszy strukturalnych na lata 2004-2006.

Polska przedstawiła w Kopenhadze listę ośmiu postulatów, których przyjęcie na naszych warunkach chciała wynegocjować. Cztery główne dotyczyły wyższych rekompensat budżetowych, większego limitu produkcji mleka, najwyższego możliwego poziomu dopłat w rolnictwie i niższego VAT na gotowe mieszkania. Pozostałe dotyczyły takich spraw jak kwota produkcji izoglukozy, utrzymanie możliwie najniższej stawki VAT na maszyny rolnicze, zwiększenie powierzchni bazowej upraw polowych i zwiększenie plonu referencyjnego zbóż służącego do wyliczania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.

MIR, ONO, MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Unia Europejska zaakceptowała postulaty kandydatów