Unia traci domenę .eu
Brytyjska firma CentralNic rozpoczęła handel internetowy pod adresem z domeną .eu.com, wyprzedzając oficjalne zabiegi Brukseli dotyczące promowania europejskiego handlu elekronicznego pod tą samą końcówką adresu internetowego.
Londyńskie biuro rejestrujące adresy internetowe, CentralNic, sprzedaje różne adresy z domeną. eu. com każdej firmie na świecie, która chce zdobyć miejsce na rynku europejskim. CentralNic utrzymuje, że prywatne przedsiębiorstwa były sfrustrowane długim okresem oczekiwania na przyznanie prawa do korzystania z nowego adresu.
Kto pierwszy
Komisja Europejska zdecydowała się na domenę. eu jako przeciwwagę dla popularnej w Stanach Zjednoczonych domeny. com. Projekt musi jeszcze zostać zaakceptowany przez ICANN — międzynarodowe biuro zajmujące się przyznawaniem domen internetowych. Nie wiadomo jednak, kto będzie ją kontrolował
CentralNic wyprzedziła bowiem działania Brukseli kupując domenę. eu. com od dwojga Niemców, którzy zarejestrowali ją kilka lat temu, ale nigdy nie zrobili z niej użytku. Stephen Dyer, prezes CentralNic, powiedział, że obecnie istnieje olbrzymi popyt na domeny europejskie, zwłaszcza w Europie Wschodniej i Środkowej.
— Chcemy, by korzystały z niej wszystkie państwa kontynentu, a nie tylko członkowie UE — mówi prezes CentralNic.
Atrakcyjne domeny
Liczba domen zarejestrowanych od początku roku tylko w Wielkiej Brytanii podwoiła się, osiągając w kwietniu poziom 1,6 mln. Ich ceny mogą być jednak bardzo wysokie. Ostatnio CentralNic np. odrzuciła wartą 5 mln GBP ofertę na jeden z posiadanych adresów. Przez najbliższe dwa lata CentralNic zamierza oferować swoje domeny po 65 GBP. Większość z nich kupują firmy internetowe, które potem dyktują własne ceny nabywcom detalicznym.