UNIA WYMUSI WZROST CEN OPON

Anna Bytniewska
opublikowano: 06-11-1998, 00:00

UNIA WYMUSI WZROST CEN OPON

Wpływy z podwyżki cen będą przeznaczone na recycling

GUMOWY PROBLEM: W Polsce zużywa się rocznie ponad 100 tys. ton opon. Bez wydajnego programu ich utylizacji nie mamy co myśleć o wejściu do Unii Europejskiej — uważają Wanda Parasiewicz i Leszek Pyskło z IPG Stomil. fot. Borys Skrzyński

Już w tym miesiącu gotów będzie projekt systemu całkowitego zagospodarowania zużytych opon do 2005 roku. KERM wyraził zgodę na wprowadzenie w najbliższej przyszłości dopłaty na recycling do każdej sprzedawanej opony.

Program opracowany został przez Instytut Przemysłu Gumowego Stomil, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Oponiarskiego, Instytut Gospodarki Odpadami oraz Instytut Polimerów Politechniki Łódzkiej, a sfinansowany przez KBN. Zakłada on wprowadzenie w niedalekiej przyszłości opłaty produktowej przy zakupie opony w wysokości 2 proc.

— Opłata pobierana od producentów i importerów opon przeznaczona będzie na tworzenie systemu zagospodarowania zużytych opon — powiedziała dr Wanda Parasiewicz, z-ca dyrektora do spraw naukowo-badawczych IPG Stomil.

Najpierw złom

W przyszłym roku prawdopodobnie powstanie Stowarzyszenie Gospodarki Złomem Gumowym oraz Fundusz Gospodarki Złomem Gumowym. Wejdą do niego producenci i importerzy opon, przedsiębiorstwa zajmujące się gromadzeniem i przetwórstwem opon oraz samorządowcy. Fundusz będzie finansowo wspierać zbiórkę i transport złomowanych opon i prace badawcze nad nowymi technologiami, prowadzić marketing, szukać rynku zbytu na materiały z recyclingu, tworzyć i zarządzać bazą danych.

— Stowarzyszenie wyłoni w drodze przetargu przedsiębiorstwo lub utworzy spółkę, w której członkowie stowarzyszenia będą mieli swoje udziały. Jeden z nich zajmie się realizacją programu zagospodarowania zużytych opon. Stowarzyszenie będzie nadzorować tę działalność — przewiduje Wanda Parasiewicz.

Recycling za 20 mln

Najważniejsze będą, jak zwykle, pieniądze.

— Koszty inwestycyjne dla firmy, która chciałaby zajmować się przetwarzaniem ogumienia samochodowego sięgają około 20 mln złotych — uważa dr Leszek Pyskło z Instytutu Przemysłu Gumowego Stomil.

W Polsce rocznie wyrzuca się ponad 100 tys. ton zużytych opon. W 2005 roku będzie ich już 131 tys. ton. Jeżeli uda się wdrożyć program recyclingu, opony będzie się przerabiać na granulat, odzyskiwać z nich surowce, albo po prostu spalać — głównie w cementowniach. Już obecnie Cementownia Górażdże spala 1200 ton opon miesięcznie a bieżnikowaniem na dużą skalę zajmuje się 25 zakładów.

Niechciany granulat

— Spala się te opony, których nie da się inaczej wykorzystać. Po przetworzeniu — trudno jest znaleźć kupców na granulat czy tzw. regenerat. Można go dodawać do asfaltu, ale drogowcy bronią się przed tym, bo taka nawierzchnia jest do dwóch razy droższa — mówi Wanda Parasiewicz.

Do Unii bez opon

Zużyte opony musimy zagospodarować, jeśli poważnie myślimy o wejściu do Unii Europejskiej. Właśnie po to, by dostosować nasze prawo do unijnego, powstał specjalny program. Unia oczekuje od nas, aby nasz kraj całkowicie uporał się z problemem wyeksploatowanych opon. 20 lipca 1998 roku KERM przyjął projekt założeń nowych mechanizmów ekonomicznych w zakresie ochrony środowiska. Projekt uwzględnia wprowadzenie opłaty produktowej i depozytu ekologicznego.

Firmy całkiem chętne

— Jeśli takie stowarzyszenie zostałoby powołane do życia, to bardzo chętnie do niego przystąpimy. Stomil Olsztyn już od dawna interesuje się problemem zużytych opon — powiedziała Ewa Czarnecka — rzecznik prasowy Stomilu Olsztyn.

Inne firmy oponiarskie też przychylnie patrzą na projekt naukowców:

— Przystąpilibyśmy do Stowarzyszenia Gospodarki Złomem Gumowym. Już w tej chwili mamy podpisaną umowę z Cementownią Górażdże, dotyczącą utylizacji opon. W przyszłości nawiążemy podobną współpracę z Cementownią Nowiny. Opłata produktowa to dobry pomysł. Sądzę, że jej wysokość, ustalona na 2 procent ceny opony, pozwoli na sfinansowanie programu zagospodarowania zużytych opon — powiedział dyr. Marian Dejwor ze Stomilu Poznań.

W Firmie Oponiarskiej Dębica powiedziano nam, że spółka chętnie przystąpi do stowarzyszenia efektywnie pracującego nad rozwiązaniem problemu zagospodarowania zużytych opon, jeśli tylko takie stowarzyszenie powstanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UNIA WYMUSI WZROST CEN OPON