Unia zapłaci za szkolenia

Urszula Zalewska
opublikowano: 10-10-2005, 00:00

300 mln zł — tyle do wzięcia mają kobiety w ramach działania 1.6 SPO-RZL. Wnioski można składać do końca września 2006 r.

Działanie 1.6 — „Integracja i reintegracja zawodowa kobiet” współfinansowane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Mają na nim skorzystać kobiety bezrobotne, z niskimi kwalifikacjami i te, które po przerwie związanej z wychowaniem dziecka powracają na rynek pracy.

Szkolenia i własny biznes

Anna Świebocka-Nerkowska, zastępca dyrektora departamentu wdrażania EFS, informuje, że dotąd zakontraktowano około 20 proc. z 300 mln zł przeznaczonych na to działanie w latach 2004-06. Najwięcej projektów złożyły urzędy pracy, urzędy gmin i miast. Oprócz tych instytucji o dofinansowanie ubiegają się organizacje pozarządowe, instytucje szkoleniowe i jednostki naukowe.

Realizowane projekty, których koszty refundowane są nawet w 100 proc., mają różnoraki charakter — są to m.in. szkolenia, kursy języków obcych, doradztwo. Kobiety mogą liczyć także na wsparcie w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Dotacje na ten cel wynoszą nawet 12 tys. zł.

Zawodowe życie pań

Innym rodzajem dofinansowywanych przedsięwzięć są projekty badawcze, które diagnozują sytuację kobiet na rynku pracy. Na taki właśnie cel dotację otrzymał projekt realizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundację na rzecz Kobiet „Ja, Kobieta” oraz firmę Doradztwo Gospodarcze DGA. Badanie „Społeczno-ekonomiczne konteksty sukcesu zawodowego kobiet” ma ustalić, co decyduje o sukcesie lub niepowodzeniu kobiet w życiu zawodowym. Za stronę merytoryczną odpowiada uczelnia oraz fundacja. Pracownicy DGA zajęli się technicznymi aspektami wniosku dokumentacji.

— Obok zbadania skali zjawiska będziemy starali się przedstawić jego przyczyny oraz skutki — podkreśla Anna Zarzycka, wicedyrektor departamentu projektów europejskich w firmie DGA.

Koszt analiz to blisko 430 tys. zł, z czego niemal 98 proc. stanowi dotacja ze środków unijnych.

Obecnie przygotowywane są ankiety do badania.

— Obejmie ono 400 kobiet w różnej sytuacji życiowej i zawodowej w 6 powiatach województwa wielkopolskiego o najniższym i najwyższym wskaźniku bezrobocia. Na tej podstawie przygotowany zostanie raport — mówi Anna Zarzycka.

Dodaje, że raport adresowany będzie do podmiotów, które wpływają na rynek pracy, m.in. publicznych służb zatrudnienia, uczelni wyższych, instytucji szkoleniowych. Dzięki temu będą one mogły dostosować swoje działania i oferty szkoleniowe do zawodowych potrzeb kobiet.

Dokąd po informacje

O realizowane projekty należy pytać w urzędach pracy. Lista dofinansowanych projektów dostępna jest w internecie. Uczestniczki mogą liczyć na dodatki szkoleniowe, opłacony dojazd i zakwaterowanie. Zapewniana jest też opieka nad dziećmi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Unia zapłaci za szkolenia