Unia zaprasza po wypłatę

Martyna Mroczek
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

3,6 mld euro z unijnej kasy dla przedsiębiorców, instytucji finansowych i samorządów. Niezła okazja dla małych i średnich firm.

Są pieniądze z programu na rzecz konkurencyjności i innowacji

3,6 mld euro z unijnej kasy dla przedsiębiorców, instytucji finansowych i samorządów. Niezła okazja dla małych i średnich firm.

Wśród wielu programów unijnych, tworzonych na lata 2007–15, warto zwrócić uwagę na wspólnotowe programy ramowe. To dobre źródło pieniędzy dla przedsiębiorców. Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007-2013 (CIP — od Competitiveness and Innovation Framework Programme) został przygotowany przez Komisję Europejską w ramach uaktualnionej strategii lizbońskiej.

— CIP ma promować konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw. Stworzono go przede wszystkim z myślą o małych i średnich firmach — wyjaśnia Andrzej Jeziorowski z Ministerstwa Gospodarki.

Na najwyższym poziomie

W programie nie ma kwot przypisanych danemu krajowi lub regionowi. Oznacza to, że wygrywają najlepsze oferty złożone w konkursach organizowanych na poziomie wspólnotowym.

— CIP wdrażają unijne agencje wykonawcze. Nie jest programem krajowym. Należy dołożyć starań, by w odpowiednim języku i formie przygotować niezbędną dokumentację oraz przeprowadzić negocjacje z agencją wdrażającą program — radzi Arkadiusz Lewicki, doradca prezesa i ekspert ds. funduszy europejskich w Związku Banków Polskich.

Ponieważ konkursy są prowadzone na szczeblu wspólnotowym, więc konkurencja będzie silna. W dodatku, jak wskazuje Andrzej Jeziorowski, w CIP uczestniczą nie tylko państwa unijne, ale wszyscy członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także państwa kandydujące i z zachodnich Bałkanów. Inne kraje też mogą startować, o ile tak stanowią umowy dwustronne, zawarte przez nie z Unią.

— Przedstawiany projekt musi być interesujący i profesjonalnie przygotowany. Dodatkową trudnością może okazać się dla przedsiębiorców konieczność wnioskowania o wsparcie do Komisji Europejskiej w języku angielskim — zauważa Aleksandra Wolska, specjalista w Zespole Przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Kasa dla firm

Dla przedsiębiorców najważniejszy element CIP to Program na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme — EIP), a szczególnie jego komponent „Instrumenty finansowe dla MSP”, o budżecie 1,13 mld euro. Pieniądze te są przeznaczone dla banków, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, funduszy kapitałowych oraz dla aniołów biznesu. Instytucje te przekazują je mikro-, małym i średnim firmom. Dlatego przedsiębiorcy mają łatwiejszy dostęp do pieniędzy i na korzystniejszych warunkach niż przy zwykłych pożyczkach. Fundusze są adresowane przede wszystkim do firm innowacyjnych, o dużych możliwościach wzrostu.

EIP powinien ułatwić firmom w różnych fazach rozwoju (przy zakładaniu, w fazie startu i ekspansji oraz na etapie transferu) uzyskanie pieniędzy na inwestycje związane z wiedzą (innowacje i ekoinnowacje, transfer technologii). Ich wykorzystanie zależy od zdolności polskich pośredników, czyli instytucji finansowych, do skutecznych starań o wsparcie Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI).

— CIP koncentruje się na małych i średnich firmach, ale zawiera przede wszystkim działania „miękkie”, pośrednio wspierające takie przedsiębiorstwa — podkreśla Aleksandra Wolska z PARP.

Tu znajdziesz informacje o CIP

Wymagania formalne do poszczególnych konkursów i niezbędne formularze są dostępne na oficjalnej stronie programu ramowego CIP http://ec.europa.eu/cip/index_en.htm oraz na stronie www.cip.gov.pl.

Martyna Mroczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu