Unibep potężnieje w Skandynawii

opublikowano: 13-06-2018, 22:00

Polska spółka wybuduje siedem obiektów mieszkalnych w Norwegii. Wartość kontraktu przekracza 55 mln zł.

Unibep już od kilku lat działa aktywnie na północy Europy. Poprzez swój odział — Unihouse — podpisał już ponad 50 umów na rynku norweskim oraz kilka na szwedzkim.

Zobacz więcej

Fot. Unibep

— Najnowszy kontrakt dotyczy budowy kompleksu złożonego z siedmiu obiektów mieszkalnych w SjusjØen, niedaleko norweskiego Lillehamer. Jest to miejscowość wypoczynkowa, głównie związana ze sportami zimowymi, gdzie Norwegowie spędzają chętnie wolny czas — mówi Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse.

Spółka zaprojektuje i wybuduje pod klucz siedem budynków w technologii modułowej. Będą miały od dwóch do czterech kondygnacji nadziemnych, a powstanie w nich 86 lokali mieszkalnych.

— Standard wykończenia mieszkań nie odbiega od dotychczasowych dostaw Unihouse na rynek norweski, jednak ze względu na charakter inwestycji powstaną tu również elementy typowe dla mieszkań wypoczynkowych. W części lokali zaplanowano np. sauny, kominki, pomieszczenia na narty itp. — tłumaczy Roman Jakubowski.

Rozpoczęcie prac projektowych zaplanowano na II kw. 2018 r., budowa ma się zacząć w I kw. 2019 r., a zakończenie inwestycji przewidziano na III kw. 2020 r.

— W Norwegii wybudowaliśmy już i oddaliśmy do użytkowania ponad 2,2 tys. mieszkań w technologii drewnianej modułowej. Na początku roku 2018 r. zakończyliśmy natomiast kontrakt w Szwecji, w ramach którego powstało 58 mieszkań. Od kilku lat produkujemy również moduły dla jednej z dużych skandynawskich firm, które trafiają na rynki szwedzki, duński i niemiecki — informuje Roman Jakubowski.

Obecnie Unihouse jest zaangażowany w Norwegii w kilka inwestycji mieszkaniowych w zabudowie szeregowej i wielorodzinnej.

— Planujemy kontynuację dotychczasowej działalności na rynku norweskim, rozwinięcie rynku szwedzkiego, a także przygotowaliśmy produkt na rynek polski — mówi Roman Jakubowski.

 

Biało-czerwona północ Europy

Najwięcej polskich firm działających w Norwegii to reprezentanci branży budowlanej — wynika z danych Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej. Przykładem jest Unibep, który może pochwalić się wieloma realizacjami na tamtym rynku. Z mniejszych podmiotów warto wymienić firmę Norpolhaus z zakładem produkcyjnym w Małopolsce, która specjalizuje się w stawianiu domów szkieletowych i pasywnych.

W 2016 r. najwięcej eksportowaliśmy do Norwegii pojazdów. Ich łączna wartość sięgnęła 303 mln USD. To przede wszystkim zasługa firmy Solaris, która może się poszczycić dużymi kontraktami na dostarczanie na rynek norweski autobusów elektrycznych i hybrydowych. Według Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej, udział w tym rynku ma także wrocławska fabryka Volvo, która dostarczyła elektryczne autobusy do Trondheim, Drammen i Lillehammer, oraz polski oddział firmy Stadler, która w 2017 r. wysłała pierwsze składy pociągów z Siedlec. Przedstawiciele Izby wspominają też m.in. o poznańskim przedsiębiorstwie Torpol, którego spółka córka — Torpol Norge — realizuje spore projekty w Oslo i Bergen. Dotyczą one głównie przebudowy torowisk i ulic, prowadzenia linii kolejowych i tramwajowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu